Dikkat! Maske Kullanımı Bu Hastalığı Tetikliyor. Dikkat Edilmezse…

Dikkat! Maske Kullanımı Bu Hastalığı Tetikliyor. Dikkat Edilmezse…
YAYIN TARİHİ: 26.04.2021 12:09:00

Uzman doktor uyardı. Halk arasında ‘gül hastalığı’ olarak bilinen ve ileri safhalarında özellikle erkeklerde burun büyümesine neden olan Rozasea hastalığı maske kullanımı nedeniyle artış gösterdi…

Koronavirüs salgını farklı hastalıkları tetiklemeye devam ediyor. Kronik bir cilt rahatsızlığı olan ve stres ile çevre koşullarıyla tetiklenen Gül hastalığı (Rozasea) da, pandemi sürecinde artış göstermeye başladı. Yüzde kızarıklık, ateş basmaları, sivilce benzeri kabarıklıklar, iltihaplı kabarcıklar ve yüzeysel damar genişlemesiyle kendini gösteren gül hastalığının özellikle maske kullanımıyla tetiklendiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Armin Müştak, "Gül hastalığı, sıcaktan çok fazla etkilenen bir hastalıktır. Maske, cildin ısısının artmasına ve nemli ortamın etkisiyle damarların genişlemesine neden oluyor. Bu durum aynı zamanda yüz bölgesinde parazitlerin ve bakterilerin artarak, lezyonların çoğalmasını tetikliyor. Bu nedenle son bir yıldır bu cilt rahatsızlığıyla oldukça sık karşılaşmaya başladık" diyerek uyarıda bulundu.


“AÇIK TENLİ KİŞİLERDE DAHA ÇOK GÖRÜNÜYOR” 

Dr. Armin Müştak, kırmızı yüz görünümüyle estetik açıdan da insanlara rahatsızlık veren gül hastalığının açık tenli kişilerde daha sık görüldüğüne dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: "Gül hastalığı, 30'lu yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Daha çok kadınlarda görülüyor ancak erkeklerde daha şiddetli seyir ediyor. İlerleyen bir hastalıktır ve kalıcı lekeye neden olur. Mevsim geçişlerinde görülme sıklığı artan Rozasea, aşırı egzersiz, sıcak çay, kahve, çikolata, acı ve baharatlı gıdalar, alkol tüketilmesi, ani sıcak soğuk hava değişimleri, güneş ışığı ve bazı kozmetikler ürünler ile tetiklenebiliyor. Ataklarla seyir eden bu hastalığın en büyük tetikleyicisi ise stres." 
 
“BURUN BÜYÜMESİNE NEDEN OLABİLİR”Gül hastalığının ileri safhalarında özellikle erkeklerde burun büyümesine yol açabileceğini belirten Dr. Müştak, "Kılcal damar artışı ile birlikte zamanla yağ bezlerinde çoğalma görülür. Burun derisi altındaki yağ bezlerinin genişlemesi ise burunda kızarma ve büyümenin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda cerrahi müdahale veya lazerle tedavisi uygulanması gerektirir. Tedaviye başlanmaz ise durum kalıcı hale gelir" diyerek uyarıda bulundu. 

“TEDAVİ İHMAL EDİLMEMELİ”

Rozasea hastalığının kronik bir hastalık olduğunu ve tam bir tedavisinin bulunmadığına da dikkat çeken Dr. Armin Müştak, atakları azaltabilmek için korunma yolları hakkında şu bilgileri verdi: "Gül hastalığının tamamen iyileşmesi zordur ancak belli tedaviler ve alınacak önlemlerle kontrol altında tutulabilir. Öncelikle sıcak suyla yapılan banyolardan, hamam ve saunalardan uzak durulmalıdır. Hastalığı tetikleyen en önemli faktörlerden birisi de güneştir. Günde 2-4 saat aralıklarla dermatoloğunuz tarafından önerilen uygun bir koruyucu kullanmalısınız. Acı, baharat, alkol, sıcak çay ve kahvenin aşırı tüketimini kısıtlayın. Terlemekten kaçının ve cildinize alkol ve mentol içeren tonikler kullanmayın. Gül hastalığı, tedavi edilmezse psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra yüz gibi çok göz önünde olan bir bölgede kalıcı izlere de yol açabilmektedir. Bu nedenle hastalığın tedavisi ihmal edilmemelidir."  

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER