Devletten Kredi Desteği! 6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Kredi İmkanı!

Devletten Kredi Desteği! 6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Kredi İmkanı!
YAYIN TARİHİ: 1.05.2021 12:31:00

Yeni ekonomi paketinin detayları belli olmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen ay açıklanan reform takvimi çerçevesinde çalışmalara başladı. Her bir çalışan için 100 bin TL kredi hakkı. Peki krediye kimler başvurabilecek?

Ekonomide yeni torba yasa hazırlığı yapılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen ay açıklanan reform takvimi çerçevesinde çalışmalara başladı. Takvimde haziran sonuna kadar hayata geçirilmesi hedeflenen düzenlemeler torba teklif haline getirilecek. Buna göre, ilave istihdam sağlayan küçük işletmelere, her bir istihdam için 100 bin lira kredi sağlanacak.

Teklifte, fiyat istikrarının sağlanması, kamuda harcama disiplini ve istihdamın finansmanına ilişkin başlıklar bulunmakta.

FİYAT İSTİKRARI KOMİTESİ KURULACAK 

Enflasyonda yaşanan yükselişi ve dezenflasyon süreci önünde risk oluşturan unsurları değerlendirmek, gerekli önlemleri belirlemek için Fiyat İstikrarı Komitesi kurulacak. Finans kanadında çalışmalar yapmak için ise Finansal İstikrar Komitesi hayata geçirilecek.


Komitenin her ay düzenli olarak bir araya gelerek 3 ayda bir rapor yayımlaması öngörülmekte. Teklifte, Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan'ın tek bir belge haline getirilmesi de yer alacak.

HER BİR ÇALIŞAN İÇİN 100 BİN TL KREDİ HAKKI

Torba yasada küçük ve mikro işletmeleri ilgilendiren bir destek de bulunmakta. Küçük ölçekli firmalardan kaynak sıkıntısı çekenlere, istihdam sağlamaları şartıyla KGF destekli kredi sağlanacak.

Her bir çalışan için 100 bin TL kredi hakkı tanınırken, üst limit 500 bin lira olarak belirlenmiş durumda. Bahsi geçen kredi 2 yıl vadeli, ilk 6 ayı geri ödemesiz kullandırılacak. Düzenlemenin kısa zaman içinde hayata geçirilmesi beklenmekte.          

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER