Cumhurbaşkanı Erdoğan Biraz Önce Açıkladı! Emekliye Ek Zam Belli Oldu! Ek Ödeme Yarın Hesaba Yatıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biraz Önce Açıkladı! Emekliye Ek Zam Belli Oldu! Ek Ödeme Yarın Hesaba Yatıyor
YAYIN TARİHİ: 23.01.2022 11:18:00

Memur ve emekliye verilecek ek zamma ilişkin maddeleri de içinde barındıran yeni ekonomi paketi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uzun süredir özellikle emeklinin gündemini meşgul eden ek zamlara ilişkin sıradaki soru ise zamlı maaşların ne zaman hesaplara aktarılacağı oldu. 3 Ocak’ta açıklanan TÜİK enflasyon rakamlarının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği ek zam müjdesi ve en düşük emekli maaşının 2.500 TL olmasını da sağlayan teklif Meclis’ten geçti. Peki, ek zam sonrasında emekli maaşları ne kadar oldu, zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? İşte detaylar…

Memur ve emeklinin ek zammını da içeren kanun teklifinin TBMM tarafından kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Ayrıca yeni ekonomi modeline ilişkin detaylara da yer verilen kanun kapsamında, kademli doğal gazda kademeli tarife sistemi de kabul edilmiş oldu. Milyonlarca memur ve emekli ise ek zam sonrasında ne kadar maaş alacakları ve ek zammın da yansıtıldığı maaşların hesaplara ne zaman geçeceği merak ediliyor.
İçinde birçok yeni düzenlemeye de yer veren kanun kapsamında, memur ve memur emeklisine %2,5’lik fark ödemesi resmen yapılacak. Ayrıca Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için %25 olarak belirlenen devlet katkısı da yeni yasa ile %30’a çıkarıldı. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

Ek Zam Sonrası Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?


TÜİK tarafından 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından birçok çalışan ve emekli grubu için gelen yeni zamlar belirlendi. SSK ve Bağ Kur emeklisi için 2022 Ocak ayında %25,47 oranında zam yapıldı. Memur ve memur emeklisine ise toplu sözleşme kapsamında verilecek ek zammın yüzde 5’ten yüzde 7,5’e çekilmesinin ardından oranlar bir kere daha değişmişti.TBMM tarafından kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan yeni düzenleme ile %2,5 oranında ek zam daha memur ve emeklisi için uygulanacak. Böylece ilgili emekli ve memurlar için %30,5 oranında 2022 maaş zammı yapılmış oldu. SSK ve Bağ Kur emeklileri için ayrıca en düşük emekli maaşı 1.500 TL’den 2.500 TL’ye çekilerek taban oranı da artırılmış oldu.


Memura ve Emekliye Ek Zam Ne Zaman Yatacak?


18 Ocak Salı günü kalan 8 maddenin de görüşülmesinin ardından kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında %2,5 oranında ek zam ödemesi yapılacak. Ancak 15 Ocak’a yetişmediği için bir sonraki maaş döneminde söz konusu zammın yansıtılması bekleniyor.

SSK emeklilerinin alacakları zamlı maaşlar ise 17 – 26 Ocak tarihleri arasında hesaplara aktarılmaya başladı. Bağ Kur emeklisi ise 25 – 28 Ocak tarihleri arasında zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR