Covid-19 Karşısında Aşıların Güvenirliliği Düşük Denilmişti. ‘Karışık Aşı’ Denemeleri Başladı

Covid-19 Karşısında Aşıların Güvenirliliği Düşük Denilmişti. ‘Karışık Aşı’ Denemeleri Başladı
YAYIN TARİHİ: 16.04.2021 09:53:00

Kovid-19 aşıları ile ilgili etki oranları ve yan etki tartışmaları devam ederken bilim insanları bu sorunların önüne geçmek için 'karışık aşı' formülü üzerinde duruyor.

Dünya genelinde uygulanan aşıların koruyuculuğunun daha yüksek seviyelere çıkartılması için aşıları birbirine karıştırma fikri laboratuvara taşındı.

İngiltere’de koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında başlatılan ‘karışık aşı uygulaması’ klinik deneyinin genişletilerek, daha fazla sayıda kişiye uygulanacağı açıklandı.

DENEMEYE KATILANLAR SÜREKLİ TAKİP EDİLECEK

İngiliz bilim insanları Oxford / AstraZeneca ve Pfizer / BioNTech aşıların farklı kombinasyonlarda ve farklı aralıklarla Covid-19 ve mutasyonlarına karşı uzun süreli bağışıklık sağlamak için Com-Cov klinik deneyinin genişletileceğini ifade etti.

Com-Cov klinik deneyinde, ilk doz Pfizer veya AstraZeneca aşısı alan 50 yaşın üzerindeki yetişkinler, ikinci dozu Moderna veya Novavax aşısı olacağı belirtildi. 


Sağlık uzmanları, aşıların karıştırılmasının ve eşleştirilmesinin güvenli olduğunu belirterek istenmeyen yan etkiler konusunda denemeye gönüllü katılanları sürekli takip edeceklerini açıkladı.
Katılımcılar, aşıların koronavirüsle savaşmak için gerekli antikorlar ve T hücreleri şeklinde bir bağışıklık tepkisini ne kadar iyi tetiklediğini kontrol etmek için kan verecek.

Klinik denemelerin baş araştırmacısı Oxford Aşı Grubu’ndan Prof Matthew Snape, son 8 ila 12 hafta içinde Ulusal Sağlık Sistemi NHS'den zaten bir doz almış olan 1.050 gönüllünün katılmasını tahmin ettiklerini belirterek, "Halihazırda araştırmaya 800'den fazla kişi katıldı. İki doz Pfizer, AstraZeneca veya iki doz karışık aşı oldu" ifadelerini kullandı.

SONUÇLAR MAYIS'TA AÇIKLANACAK

Com-Cov klinik deneyinin ilk aşamasının sonuçlarının Mayıs ayında açıklanması bekleniyor. Genişletilmiş denemelerin sonuçlarının ise Haziran veya Temmuz ayında raporlanması planlanırken, klinik deneyin bir yıl kadar devam edeceği belirtildi. Öte yandan, İngiltere'de şu anda üç farklı aşı kullanılıyor. BioNTech/Pfizer ile Oxford Üniversitesi/AstraZeneca'nın yanı sıra son olarak Moderna aşısı da kullanılmaya başlandı.

DSÖ ‘KARIŞIK AŞI’YI ÖNERMİYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü şu anda koronavirüs aşılarının değiştirilmesini aynı düzeyde koruma sağlayıp sağlamayacağını inceleyen hiçbir veri bulunmaması nedeniyle önermiyor. İngiliz bilim insanları ise karışık aşı uygulaması formülü ile bir ilke imza atarak, yüksek düzeyde koruma sağlanacağı kanaatinde.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER