Çin’den Koronavirüs Aşılarıyla İlgili Bomba İtiraf: Etkinliği Düşük. Karıştırmayı Düşünüyoruz…

Çin’den Koronavirüs Aşılarıyla İlgili Bomba İtiraf: Etkinliği Düşük. Karıştırmayı Düşünüyoruz…
YAYIN TARİHİ: 12.04.2021 10:25:00

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü Gao Fu, Kovid aşılarının etkisini artırmak için çalışma içerisinde olduklarını ve aşıların dozlarında değişikliğe gitmeyi düşündüklerini açıkladı.

Çin devlet kuruluşu Hastalık Kontrol Merkezi’nin  Başkanı Gao Fu bir açıklama yaparak Çin’in geliştirdiği korona virüsü aşılarında “bir problem” olduğunu ilk kez itiraf etti.

Çao Fu, Çin’in geliştirdiği corona virüsü aşılarının etkisini artırmak için aşıları karıştırmayı ve aşıların dozlarında değişikliğe gitmeyi düşündüklerini duyurdu.

“AŞININ TEK DOZ ORANI YÜZDE 3”

Gao farklı aşıları karıştırmayı ve aşılarda kullanılan dozları tekrar ayarlamayı gündeme getirirken, bunlarla birlikte değişik sonuçlara erişilebileceğini söyledi. Gao’nun açıklamaları kısa bir sürede sosyal medyada yayından kaldırılırken, Çin Dış İlişkiler Konseyi’nde küresel sağlık alanında uzman olan Yanzhong Huang, “İlk defa bir devlet görevlisi aşının koruyuculuk oranının endişe verici olduğunu söylüyor” ifadelerine yer verdi.


Financial Times, diğer aşı üreticilerinin aksine Çinli aşı üreticilerinin üçüncü faz test sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmadığını hatırlatırken bu konunun geçmişte de şeffaflık tartışmalarına neden olduğunu yazdı. Çin’in Mart ayı itibariyle 20’den fazla ülkeye aşı ulaştırdığı ve yaklaşık 40 milyon aşının diğer ülkelere gönderildiğini yazan Financial Times, “Çin’in Sinovac aşısını başarılı bir şekilde dağıtan Şili’de yeni bir corona virüsü dalgası yaşanıyor. Aşının tek dozunun yüzde 3 oranında etkisi var fakat iki doz aşı olunca yüzde 56’ya çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

ORANLAR DEĞİŞİYOR

Çin’de geliştirilen Sinopharm aşısının etkililik oranı daha önce yüzde 79 olarak açıklanmıştı.

Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac isimli corona virüsü aşısının ortalama koruyuculuk oranının yüzde 50.66 olduğunu yazan Financial Times, “CoronaVac’ın birinci ve ikinci fazlarındaki veriler Lancet’te paylaşıldı. Bu aşıların güvenli olduğu belirtildi” dedi.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER