Çalışanların Çoğu Bu Haktan Habersizler! İşinizden İstifa Etseniz Bile...

Çalışanların Çoğu Bu Haktan Habersizler! İşinizden İstifa Etseniz Bile...
YAYIN TARİHİ: 12.05.2021 17:52:00

Kıdem tazminatı nedir? İhbar tazminatı nedir? İşinden istifa eden tazminat alabilir mi? Kimler kıdem tazminatı alabilir? Kimler ihbar tazminatı alabilir?

Milyonlarca çalışan vatandaşın bir çoğu bazı haklarından habersizler. Bu kapsamda milyonlarca çalışan vatandaşı ilgilendiren flaş tazminat hakkında detaylarda bilinmiyor. Kıdem tazminatı çalışan kişinin genel anlamıyla işyerinden kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılması üzerine işçilere ödenmektedir. Çoğu çalışanın bilmediği istifa eden işçinin de tazminat alma hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda çift tazminat almanın yollarına dair detaylar açıklandı... İşte bilmediğiniz haklarınız...

İSTİFA EDEN İŞÇİNİN DE ALMA HAKKI VAR MI?

Sosyal güvenlik mevzuatlarımıda işverenleri koruyan düzenlemeler olduğu gibi aynı şekilde çalışanları da koruyan düzenlemeler bulunmaktadır. Milyonlarca çalışan vatandaştan çoğu haklarını tam olarak bilmiyor. Bilinmeyen bu haklardan birisi de işçinin işten ayrılması üzerine ortaya çıkan tazminat hakkı olmaktadır. Bu durumda karşımıza iki türlü tazminat çıkmaktadır. Bunlardan birincisi kıdem tazminatı olurken ikincisi de ihbar tazminatı olmaktadır.

Kıdem tazminatı herkes tarafından bilindiği üzere genel anlamıyla kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılan işçilere ödenmektedir. Burada istifa eden işçinin de tazminat alma hakkı bulunmaktadır.

Fakat bunun için 1475 sayılı yasada sıralanan emeklilik, askerlik emeklilikte yaş dışındaki şartları tamamlamak gerekmektedir. Bu kapsamda kadınlar için evlilik ve haklı fesih gibi şartların da oluşması gerekmektedir.


Kıdem tazminatında ayrıca süre şartı da bulunmaktadır. Kıdem tazminatından yararlanabilmek için aynı işyerinde en az 1 yıl çalışmış olma şartı da bulunmaktadır.

İŞTEN NE ŞEKİLDE AYRILDIĞINIZIN ÖNEMİ YOK!

Birinci tazminat türü kıdem tazminatı olurken, kinci tazminat biçimi ise ihbar tazminatı olmaktadır. Kıdem tazminatından farklı olarak, ihbar tazminatında sizin işten ne şekilde ayrıldığınızın bir önemi olmamaktadır. Bu kapsamda istifa etseniz de işten çıkartılsanız da ihbar tazminatı şartları oluşabilmektedir.

İhbar tazminatının en önemli özelliklerinden biri ise iki taraflı olmasıdır. İhbar tazminatında işverenin de işçinin de iş sözleşmesini feshedeceğini belli bir süre önce karşı tarafa bildirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kapsamda süreyi de o işyerindeki kıdeminiz yani çalışma zamanınız belirlemektedir. Belirlenen bu süreye uymadan işten çıkartılan çalışanlar için kıdemine göre ihbar tazminatı peşin olarak ödenmektedir.

Bu durumda emekli veya emekli olmayan işçi ayrımı yapılamamaktadır. Açık bir ifadeyle belirtmek gerekirse, eğer işçi "Ben yarın işe gelmiyorum" deyip ayrıldığı taktirde ihbar tazminatı ödemektedir. Bu kapsamda İşveren de eğer "yarın işe gelme" derse hem kıdem hem ihbar tazminatı ödemektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER