Büyük Müjde! 43, 44, 45, 46 Yaşında Emekli Olmak İsteyenlere Haber Geldi, Erdoğan Duyurdu! EYT İçin

Büyük Müjde! 43, 44, 45, 46 Yaşında Emekli Olmak İsteyenlere Haber Geldi, Erdoğan Duyurdu! EYT İçin
YAYIN TARİHİ: 2.01.2022 14:53:00

43, 44, 45, 46 yaşında erken emekli olmak için yeni haber az önce geldi. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Yıpratıcı işler sizi erken emekli ediyor. Yakın zamanda sadece 18 meslek bu kapsama alınırken günümüzde 45 meslek artık bu bağlamda oluyor. Sağlık çalışanları, cezaevi çalışanları ve maden işletmelerinde çalışanlar bu hakkı alıyor. 

Son Dakika: 43, 44, 45, 46 yaşında emekli olmak için müjdeli haberler ardı ardına geldi. 
EYT yasasını bekleyenler için son viraj geldi. Emekli maaşları günümüzde bir hayli düşük olsa da milyonlarca vatandaş erken emekli olmak için gün sayıyor. Bazı durumlarda bunun farklı formülleri de bulunuyor. Vatandaşlar arasında yıpranma hakkı olarak bilinen SGK tarafından resmi olarak kabul edilen uygulama oldukça ilgi çekiyor. Ağır ve riskli işlerde çalışanlar, inşaat sektörü, maden sektörü, cam sanayi sektörü çalışanları erken emekli olabiliyor. Bu anlamda bu yapılan mesleklere fiili hizmet süresi zammı da uygulanıyor. Bu bağlamda bahse konu olan mesleklerde çalışan kişiler, her bir çalışma yılı için emeklilik günlerine 60 ila 90 gün, bazı mesleklerde ise 180 gün olmak üzere fazladan süre ekleyip kazanabiliyorlar. 


Erken emeklilik bağlamında bu haktan yararlanabilmek için çeşitli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki belirlenen 45 meslek içinde yer almanız. Bu kapsam ise gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor. Röntgen teknisyenleri, ağız-diş radyoloji uzmanları, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları ile infaz memuru gibi meslekleri yapanlara da yıpranma hakkı ile beraber erken emeklilikte geldi. 


43, 44, 45 VE 46 YAŞINDA EMEKLİLİK! 


3600 günlük normal çalışma hizmet zamanını tamamlayanlar erken emekliliğin yollarını arıyor. Vatandaşlar çalıştıkları sektörlere göre erken emekli olabiliyor. Emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaşın emekli olmasını sağlayacak yasa tasarısı bekleniyor. Bu anlamda yasa kabul edilirse, 1999’dan önce işe başlayan kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilecek. Öte yandan yıpranma hakkına dönecek olursak, riskli işlerde çalışanların SGK'nın verdiği bu haktan yararlanması için alacakları hizmet süre zammı 5 yıldan fazla olamaz. Bazı özel mesleklerde ise bu süre 8 yıla kadar çıkıyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER