Bugün Belli Oldu! SSK-SGK'ya Başvur Al! Vatandaşın Canı Yerine Geldi! Süre Uzatıldı! 2 Sene Boyunca

Bugün Belli Oldu! SSK-SGK'ya Başvur Al! Vatandaşın Canı Yerine Geldi! Süre Uzatıldı! 2 Sene Boyunca
YAYIN TARİHİ: 9.02.2022 09:59:00

​Devlet doğrultusundan vatandaşa verdiği bir çok destek var lakin fazlası vatandaşın verdiği bu desteklerden haberi yok. SGK doğrultusundan alınan ölüm aylıkları, evlendikleri amacıyla kesilen kız çocuklarına ölüm aylıklarını alabilirsiniz.

Kimler çeyiz ödeneği alabilmektedir? Çeyiz ödeneğinden nasıl yararlanılır? Ödemeler nasıl yapılmaktadır. Başvurular nereye yapılmaktadır? Belirtilen tarih nedir? Bu aylıkları evlilik sonrasında 2 yıllık tutarı kadar evlenme ödeneği çeyiz parası olarak ödenmektedir. Verilen bu haktan yararlanmak için tarih önemlidir. Yararlanmak için yapmanız gereken evlenen kızın  ilk olarak SGK'ya başvuru yapması gerekmektedir.


 

ÖLÜM AYLIĞI NEDEN KESİLİR? EVLENME ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?


Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından kız çocuklarına ölüm aylığı verilmektedir. Ölüm aylıkları alan kız çocukları, evlendikleri taktirde ölüm aylıklar kesilmektedir. Fakat bu durumda ölüm aylığı kesilmesinin ardından bu aylıkları 24 aylık tutarında evlenme ödeneği alabilmeniz mümkündür.

Bu ödemelerin verilmesi sadece bir evlilikte yapılmaktadır. SGK tarafından verilen bu haktan yararlanmak için evlenen kızın ilk olarak SGK'ya başvuru yapması şarttır.

Ölen sigortalı kişinin geride kalan hak sahipleri kişiler için ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ayrıca bununla beraber cenaze ödeneğide verilmektedir. Kız çocuklarının aldığı ölüm aylıkları evlenmeleri durumunda kesilmektedir. Bu ödemeler bu kişilere çeyiz parası olarak da bilinen evlenme ödeneği ödemesi olarak verilmektedir.


Evlenme ödeneğinden yararlanmak için kız çocuğunun SGK'ya talepte bulunması şartıyla ödemeler yapılmaktadır. Bu çeyiz ödemleri bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibi kız çocuklarına ödenen evlenme ödeneğinin tutarı da ölen kişinin sigortalılık durumuna göre değişiklik göstermektedir. 

ÇEYİZ ÖDEMELERİ 24 AYA YÜKSELTİLDİ!


Kız çocuklarına ödenen ölüm aylıkları 1Ekim 2008 tarihinde değişikliğe uğramıştır. Yapılan değişiklikle beraber 5510 sayılı kanunla birlikte ölüm aylığı alan kız çocuklarına ödenen ölüm aylıkları 24 aylık miktarının evlenme ödeneği olarak ödenmesi hüküm altına alınmıştır.

Bu ödemeler ilk olarak 1 Ekim 2008 tarihinde ve sonrasında sigortalı olan kişilerin hayatlarını kaybetmeleri durumunda geride kalan kız çocukları için ölen kişinin memur, işçi, esnaf olmasına bakılmadan 24 aylık ölüm aylığı tutarında evlenme ödeneği ödemesi yapılmaktadır.

ÖDEMELERDEN YARARLANMAK İÇİN EVLİLİK TARİHİ ÖNEMLİ!


SSK'lı anne ya da babalarını kaybeden kız çocukları ölüm aylığı almaktadır. Bunun için 1 Ekim 2008 tarihi öncesi veya sonrası fark etmemektedir. Bağ-Kur'lu anne ya da babanın ölümü ile bu aylığı alan kız çocukları için ise  ödemelerden yararlanabilmeleri için kritik nokta evlilik tarihi olmaktadır. Bu kapsamda belirlenen tarih 1 Ekim 2008 sonrasında evlenenler ödenek alabilmektedirler.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR