Bugün Açıklandı! SGK 12.750 TL Nakit Veriyor! Çalışıp Emekli Olmayı Bekleyenlere Müjde Geldi

Bugün Açıklandı! SGK 12.750 TL Nakit Veriyor! Çalışıp Emekli Olmayı Bekleyenlere Müjde Geldi
YAYIN TARİHİ: 1.01.2022 18:48:00

Emekli adaylarını yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni yılda asgari ücretin 4.253 TL’ye yükselmesi sonrasında artış gösteren kalemlerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sunulan nakit avans tutarı oldu. Peki, nakit avanstan kimler yararlanabilir? Başvuru şartları nelerdir? Konuyla ilgili olarak detaylar şu şekilde…

Türkiye’de emekli olunabilmesi için sigortalı olarak işe başlanan dönemdeki şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Prim günü, yaş şartı ve çalışma süresi emeklilik için belirleyici olmaktadır. Bu şartları yerine getiren vatandaşlar SGK’ye emeklilik için başvuru yapma hakkını elde etmektedir. Ancak başvurular hemen onaylanmamakta ve birtakım incelemelerden geçirilmektedir. Bu süreçte emeklilik için başvuru yapan kişinin mağduriyet yaşamaması için SGK, nakit avans desteği sağlamaktadır. 

12.750 TL Destek Veriliyor

SGK, emeklilik başvurusu inceleme aşamasında olan vatandaşlara 12.750 TL’lik nakit avans desteği sağlıyor. Bu ödeme ile birlikte emekli vatandaşlar acil ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve emekli maaşı bağlanana kadar geçimlerini sağlayabiliyor. 

Nakit avans, asgari ücret üzerinden belirlendiği için 2022 yılında asgari ücretin 4.253 TL’ye yükselmesi nakit avans ücretinin de artmasına neden oldu. 2021 yılında 2.825 TL’lik asgari ücret üzerinden 3 aylık 8.475 TL’lik nakit avans desteği sağlanıyordu.

2022 yılında 4.253 TL’lik asgari ücret üzerinden 12.750 TL’lik nakit avans desteği sağlanacak. Desteğin en önemli özelliği faizsiz olarak sunulması. Emekli vatandaş, kullandığı miktarı maaşından 12-24-36 ay vade ile kestirebiliyor ve böylece kullandığı miktardan daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmıyor. Kişinin kullanmış olduğu nakit avans miktarı seçilen vade süresince maaştan kesileceği için emekli vatandaş ciddi bir borç yükü altına girmemiş oluyor. Geri ödemesini rahatlıkla yapabiliyor. 

Kimler Başvuru Yapabilir?

Nakit avans desteğinden yararlanılabilmesi için mutlaka yaş, prim günü ve çalışma süresi şartlarının sağlanması, emeklilik için SGK’ye başvuru yapılması gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeyenlerin emekli olabilmesi mümkün değildir. Gerekli şartlarını sağlayan kişiler ise başvurularının üzerinden 90 gün geçmesine rağmen emekli maaşı bağlanmaması halinde bu 3 aylık süre için nakit avans kullanmaya hak kazanmaktadır. 

Destekten yararlanmak isteyen kişilerin SGK’ye yazılı bir şekilde başvuru yapması gerekiyor. 

DİĞER



DİKKAT ÇEKEN HABERLER