Bugün Açıklandı! Ödemeler 3 Gün Sonra Başlıyor! Her Ay Maaş Alınır Gibi Banka Hesabınıza Yatıyor

Bugün Açıklandı! Ödemeler 3 Gün Sonra Başlıyor! Her Ay Maaş Alınır Gibi Banka Hesabınıza Yatıyor
YAYIN TARİHİ: 12.01.2022 10:53:00

Çalışmayan vatandaşlar, bakıma muhtaç olanlar için devlet tarafından çeşitli paralar ödeniyor. Bunlar içinde en önemlisi olan ise, Evde Bakım Parası olarak göze çarpıyor. Bu anlamda evde bakım parasına da zam yapıldı. 2021’de engelli aylığı 1.035,63 TL’ye yükselmişti. 2022’de ise 1552 TL olacak. Evde Bakım Parası ise 1798’den 2706 TL’ye çıktı.

Bakım gereksinimi olan engelli bireylere ikametgah adreslerinde akrabası doğrultusundan bakım hizmetinin sunulmasıdır. Engelli Evde Bakım Hizmetinden faydalanma iş ve işlemleri Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezleri doğrultusundan yürütülmektedir. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de


 

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?


Aşağıdaki hallerin hepsi sağlandığında evde bakım parası alınabilir:

En az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme kurulu doğrultusundan bakıma gereksinimi olan vatandaşın engelli olduğunun teşhis edilmesi


Sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması

Hane bağlamında kişi başına verilen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olması.

Evde Bakım Parası Nasıl Kesilir?


Maaşların kesilmesine yol açan birtakım haller da var. Bunlar ise;


Engelli raporunun zamanı bitmeden, olasıysa yeni rapor teslim edilmeli. Vaktinde teslim edilemeyen hallerda, yetkililer haberdar edilmelidir. Aksi durumda maaş kesilir.
Engelli sağlık raporu yeniden güncellendiğinde, raporda ‘ağır engellilik’ ibaresi kalkarsa, maaş kesilir.
Hane geliri arttığında, hanede yaşayanların adedi arttığında ve azaldığında, hanede bir birey işe başladığında; yetkililere 1 ay içersinde bildirim yapılmalıdır. Aksi durumda gelir artışı teşhis edilirse maaş kesilir.
Maaş kesildikten sonra tekrardan bağlanma şartları oluşursa ilk müracaat gibi müracaat yapılır. Bakım maaşını tekrardan hak etmiş olmak, daha evvel geri ödemesi olanların ödemesini durdurmaz.

Evde Bakım Parası 2022 Zamlı Tutarı


2021’de engelli aylığı 1.035,63 TL’ye arttırılmıştı. 2022’de ise maaşlar 1552 TL olacak. Evde Bakım Parası ise 1798’den 2706 TL’ye çıktı.

Evde bakım parası her ay yatırılmakta olup, normal dönemde her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara aktarılıyor. Engellinin ikametgâh adresinin değişmesi halinde, yeni ikametgâh adresinin en geç 15 gün içersinde il müdürlüğüne bildirilmesi ise zorunlu. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR