Bugün Açıklandı! Milyonlarca Emekliye Uyarı! SGK Böyle Uyardı! Emeklilerin Aylıkları Kesilebilir!

Bugün Açıklandı! Milyonlarca Emekliye Uyarı! SGK Böyle Uyardı! Emeklilerin Aylıkları Kesilebilir!
YAYIN TARİHİ: 20.12.2021 09:25:00

SGK’dan milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir uyarı geldi. SGK’nın uyarısını dinlemeyenlerin hem emekli maaşı hem de prim günleri yanabilir. Usulsüz işlemlerden kaçınılması, sahte işyerlerinden uzak durulması son derece önemli. Konuyla ilgili olarak detaylar şu şekilde.

Bugün Açıklandı! Milyonlarca Emekliye Uyarı! SGK Böyle Uyardı! Emeklilerin Aylıkları Kesilebilir! SGK’dan vatandaşlara sahte sigorta ile ilgili olarak önemli uyarılar geldi. Herhangi bir işyerinde fiili şekilde çalışmamasına rağmen sigorta yaptıran ve prim gününü dolduran kişileri ceza bekliyor.  Bir kişinin sahte sigortalı olduğunun tespit edilmesi durumunda, ilk olarak sigortalı olarak çalıştığı süre geçersiz sayılıyor. Bu kişi sahte sigorta ile emekli olduysa emekliliği geri alınıyor ve emekliliği boyunca almış olduğu maaşlar faizi ile birlikte SGK tarafından geri alınıyor. Bunun yanı sıra sahte sigorta ile sağlık hizmeti kullanılması halinde bu kullanımın ücreti de alınıyor. Sahte sigortalı kişinin hayatını kaybetmesi halinde ilgili borç mirasçılarına aktarılıyor, yani borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. SGK Tarafından Takip Ediliyor


Bir iş üretmeyen ve yalnızca birilerini sigortalı olarak göstermek için açılmış olan paravan işyerleri Sosyal Güvenlik Kurumunun yakın takibinde. Bu iş yerleri genellikle dolandırıcılık faaliyetleri için kullanılıyor. Emeklilik hakkı kazanmasına az bir prim günü kalan kişiler, dolandırıcılar tarafından bu paravan işyerleri üzerinden sigortalı olarak gösteriliyor. Dolandırıcılar bu işlem için belli bir miktarda ücret talep ediyor. Emekliliğine az bir süre kalan kişi bu işyeri üzerinden prim gününü dolduruyor ve emekli olmaya hak kazanıyor. Lakin SGK’nın sıkı takibi bu usulsüz işlemleri ortaya çıkarıyor. Denetlemeler sonucunda işyerinde herhangi bir üretim olmadığı, işyerinin somut bir varlığının bulunmadığı tespit ediliyor. İşyeri ‘Sahte İşyeri’ olarak kabul ediliyor. Bu işyerinde çalışıyormuş gibi gösterilenlerin prim günleri geçersiz kabul ediliyor. Paravan işyeri üzerinden emeklilik kazanan kişinin emekliliği elinden alınıyor. 

Emekliliğine az bir süre kalan kişi dolandırıcılara parasını kaybetmiş oluyor. Ayrıca emekli olup maaş alması halinde emekliliği geçersiz sayıldığı için ödenen maaşlar da geri alınıyor. Emeklilik hayali kuran kişi usulsüz işlemden ötürü ciddi bir borçla karşı karşıya kalabiliyor.   
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER