Bugün 31 Aralık yılbaşında Sokağa Çıkmak Yasak mı? Genelge Yayımlandı! İşte Yeni Yıl Yasakları

Bugün 31 Aralık yılbaşında Sokağa Çıkmak Yasak mı? Genelge Yayımlandı! İşte Yeni Yıl Yasakları
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 09:21:00

​Vatandaş yeni yılın gelmesi ile beraber yasakların da gündeme gelip gelmeyeceğini merak ederken, yılbaşının gelmesi ile beraber yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek amacıyla bir çok tedbir alındı duyurusu yapıldı. İç İşleri Bakanlığı tarafından alınan kararlar kapsamında 81 ilin valiliğine genelge gönderilmiştir.

Yılbaşında yasaklar var mı? Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Ne gibi tedbirler alındı? 81 ile gönderilen genelgenin detayları nelerdir? Yayımlanan Genelgeye göre, vatandaşların yılbaşı gecesini huzur ve güven içerisinde geçirmesini sağlamak amacıyla bir takım güvenlik önlemleri alınırken bu önlemler en üst düzeye çıkarıldığı da açıklanmıştır. Alından yılbaşı tedbirleri nelerdir? Yılbaşında yasaklar var mı?

YILBAŞINDA YASAK VAR MI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla 81 ilin valiliğine genelge gönderildi. Göderilen genelge güvenlik önlemlerini içermektedir.  “Yılbaşı Tedbirleri” konulu Süleyman Soylu'nun imzası ile 81 il valiliğine gönderilmiştir. Alınan bu tedbirler ile beraber önlemlerin etkinliğini artırmak amacıyla, üst düzeyde koordinasyon sağlamak amacıyla 31 Aralık Cuma günü başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere Bakan Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Göç İdaresi Başkanı ve Bakanlığın diğer üst yöneticileri ülkenin dört bir yanında sahada olacaklar ve güvenlik sağlanacaktır.

81 İLİN VALİLİĞİNE GÖNDERİLEN GENELGE DETAYLARI

81 İlin valiliklerine gönderilen genelge de, "Bakanlığımız tarafından vatandaşlarımızın yılbaşı gecesini huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak amacıyla güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Yılbaşı tedbirleri kapsamında Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlikten oluşan 340.351 personel, 55.466 ekip görev alacak, 769 hava aracı, 218 deniz aracı ve 588 dedektör köpekten de yararlanılacak." ifadeleri yer almıştır.

Valiliklere gönderilen genelge de, ülke düzeyinde tüm tedbirlerin alınacağı ve üst yöneticilerin de sahalarda olacağı belirtilirken, "Bu tedbirlerin etkinliğini artırmak ve üst düzey koordinasyonu sağlamak amacıyla, 31 Aralık Cuma günü başta Bakanımız Sn. Süleyman Soylu olmak üzere, Bakan Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Göç İdaresi Başkanı ve bakanlığımızın diğer üst yöneticileri ülkenin dört bir yanında sahada olacak.

Tüm il valileri, kaymakamlar, il/ilçe emniyet müdürleri, il/ilçe jandarma komutanları görev yaptıkları il/ilçelerde olacak ve yeni yılın ilk ışıklarına kadar görevlerine devam edecek. İhtiyaç duyulduğunda koordinasyonu sağlamak ve ülke düzeyindeki olayları anlık olarak takip etmek amacıyla bakanlığımız GAMER merkezinde Bakan Yardımcımız başkanlığında, İller İdaresi Genel Müdürü Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı ve Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı yeni yılın ilk ışıklarına kadar bilfiil koordinasyon görevini sürdürecek." açıklamaları yapılmıştır.

YILBAŞI GECESİ NE GİBİ ÖNLEMLER ALINDI?


Huzuru sağlamak amacıyla ülke genelinde farklı alanlarda personel huzuru sağlamak amacıyla sahalarda olurken, "Yılbaşı gecesinin huzur ve güven içinde geçirilmesi için 30.12.2021 günü saat 08.00 ile 01.01.2022 günü saat 08.00 arasında tedbirler yoğunlaştırılacak.

Bu kapsamda Jandarma Genel Komutanlığınca 6.522 adet uygulama noktası oluşturuldu. 8.164 trafik, 63.871 diğer birimlerden olmak üzere toplam;
 • 72.035 personel,
 • 16.429 ekip, 
 • 674 hava aracı ve 352 dedektör köpek görev yapacak.  
Emniyet Genel Müdürlüğünce 7.560 adet uygulama noktasında, 21.558 trafik, 243.742 diğer birimlerden olmak üzere toplam; 
 • 265.300 personel, 
 • 38.741 ekip, 
 • 86 hava aracı,
 • 55 deniz aracı ve 228 dedektör köpek görev alacak.
Sahil Güvenlik Komutanlığınca;
 • 163 yüzer unsur,
 • 9 hava aracı,
 • 124 kara aracı,
 • 8 dedektör köpek ve 561 karargah/hareket merkezi personeli olmak üzere toplam 296 ekip ve 3.016 personel görevli olacak." açıklaması yapılmıştı
 •  
 • YILBAŞINDA TRAFİK TEDBİRLERİ DE ÜST DÜZEYE ÇIKARILACAK!
Yılbaşı gecesi alınan önlemlerin arasında trafik tedbirleride yer alırken, "Trafik ekip/timleri; yol güzergahlarında, seyir halinde ve sürücüler tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde tepe lambaları sürekli yanar vaziyette konuşlandırılacak. Yağış nedeniyle karayolunun kapanması durumunda araçları, önceden belirlenen alternatif güzergahlara veya dinlenme alanlarına yönlendirecek. Vatandaşlarımızın evlerine sağlık içinde dönmelerini temin için özellikle yılbaşı gecesi saat 24.00’ten sonra trafikte alkol denetimlerine ağırlık verilecek. 

Kayak merkezlerinin bulunduğu illerimizdeki (Bursa-Uludağ, Ankara-Elmadağ, Bolu-Kartalkaya, Kayseri-Erciyes, Çankırı-llgaz, Erzurum-Palandöken, Kars-Sarıkamış gibi) turizm merkezlerine diğer illerden trafik akışının yoğunlaşacağı değerlendirildiğinden, bu illere ulaşım sağlayan güzergahlarda ilave trafik tedbirleri alındı. Trafik kontrollerinde, kış şartları da göz önünde tutularak araçlarda teknik yönden bir eksiklik veya aksaklığın bulunup bulunmadığı; ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek, herhangi bir eksiklik tespit edilen araçların trafiğe çıkışına izin verilmeyecek. Kazaların yoğun olarak meydana geldiği yol kesimlerinde sabit/seyir halinde ve tepe lambaları yanar vaziyette trafik ekipleri görevlendirilecek. Güzergâhta buzlanma, yoğun kar yağışı veya tipi gibi seyir güvenliğini tehlikeye düşürebilecek durumların tespit edilmesi halinde yolun durumu ile ilgili, diğer kurumlarla birlikte gerekli tedbirler gecikmeksizin alınacak. 81 ile gönderilen genelge kapsamında kritik tesislerdeki güvenlik önlemleri artırılarak buralarda ilave tedbirle alınacak. " açıklaması yapılmıştır.

İHA, Drone Gibi Hava Araçları ile Motorize Ekipler Etkin Kullanılacak

"Terör örgütü mensuplarının ülkemize legal/illegal geçiş arayışı içerisinde olduğu göz önünde bulundurularak sınır hattında alınan tedbirlerin artırılacak.Terör örgütü mensuplarının EYP tarzı eylemler yapabileceği göz önünde bulundurularak büyükşehirlerimiz başta olmak üzere gümrük kapılarında alınan tedbirler artırılacak. Başta araç, gereç ve dedektör köpekler olmak üzere gerekli olan tüm unsurlar seferber edilecek, deniz kenarında bulunan illerde Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü kıyı emniyeti birimleri tarafından planlamalar yapılarak, gerekli tedbirler alınacak. 
Kolluk birimlerinin elindeki helikopter, İHA ve drone gibi hava araçları ve motorize ekipler etkin olarak kullanılacak. Denize kıyısı olan illerde başta Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri ve diğer kolluk kuvvetleri ile birlikte göçmen kaçakçılığı ve yasa dışı faaliyetlere yönelik alınan caydırıcı etkin tedbirlere devam edilecek. 
Vatandaşlarımızın can güvenliğine büyük tehdit oluşturabilecek uyuşturucu, kaçak ve sahte alkollü içkinin satışının engellenmesi ve ele geçirilmesine yönelik yıl boyunca yapılan mücadele yılbaşı günü de etkin bir şekilde yürütülecek. "

YILBAŞINDA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DENETLENECEK!

Yaılbaşı gecesi yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek adına tedbirler alınırken ayrıca mücadelemizin hala devam ettiği korona virüs tedbirleri kapsamında; "Yeni yıl programları dolayısıyla insan yoğunluğunun artabileceği konaklama tesisleri, eğlence mekanları, restoran, kafe vb. yerlerde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile Bakanlığımızca yayımlanan genelgelere uyulup uyulmadığına yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir denetimler gerçekleştirilecek.

Yılbaşı tedbirleri kapsamında görevli personel tarafından salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske kullanımı ve mesafe kuralına uyulacak." açıklaması yapılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR