Bu parayı kimse vermez! En az 3 boyunca alabilirsiniz! Günde 89 lira cep harçlığı!

Bu parayı kimse vermez! En az 3 boyunca alabilirsiniz! Günde 89 lira cep harçlığı!
YAYIN TARİHİ: 5.11.2021 10:38:00

​İş öğrenmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı! Bugüne kadar milyonlarca kişiyi iş sahibi yapan İŞKUR'un meslek eğitim programlarıyla para kazanmanız mümkün. İnternet üzerinden başvuru yapabileceğiniz bu eğitim programları sayesinde günlük 89 TL cep harçlığı da alabileceksiniz. Bu programlara 15 yaşından büyük herkes katılabilir. 

Hem iş öğrenirken hem de para kazanmak artık hayal değil. İş arayan vatandaşlara destek olmayı sürdüren İŞKUR, vatandaşları iş sahibi yapmaya devam ederken bir yandan da para dağıtıyor. İŞKUR sistemi üzerinden aradığınız tüm meslek dallarında iş bulabiliyorsunuz. Sisteme girip kayıt olduktan sonra, size uygun gördüğünüz ilanlara başvurabiliyorsunuz. İŞKUR'un geliştirdiği iş başı eğitim programlarıyla da meslek sahibi olabilirsiniz. Bu programa girenlere günlük 89 lira cep harçlığı verilecek. 

İşsizleri iş sahibi yapmak için pek çok eğitim düzenleyen İŞKUR'un açıkladığı programın detayları belli oldu. Bu programa katılabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. 15 yaşından büyük herkes, işsiz ve İŞKUR'a kayıtlı olması halinde bu programa katılma hakkı kazanabilir. Öte yandan programa katılmak isteyen kişilerin işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmayanlar katılabiliyor. Emekli olduğunuz takdirde de bu programa katılamazsınız.

KİMLER KATILAMAZ?

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gibi şartlar bulunuyor.

EĞİTİM SÜRESİ 3 AY

İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programlarının süresi Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya çıkartılacak. Diğer sektörlerde de işbaşı eğitim programları 3 ay uygulanacak.

HAFTADA KAÇ GÜN?

Program günde en az 5 saat en fazla 8 saat uygulanır.


Programın günün hangi saatinde uygulanacağına taraflar karar verir. Haftada bir gün bile uygulanabilir.

Özel sektörle ortaklığı bulunan Kamu kurumları (TEDAŞ, AYDEM) dahil bütün işyerlerinde uygulanır.

Kurumun uygun bulması durumunda her meslekte yapılır.

Katılımcıyı işyeri kendi de bulabilir. Ancak işverenin veya vekilinin 1. ve 2. Derece kan hısımı (annesi, babası ve çocukları ile kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabası) ile eşi olmamalıdır.

ŞARTLARI NELERDİR?

Katılımcının son 6 ayda 1 gün dahi sigortalı olmaması gerekir.

Son 1 aydır çalışmayan bütün işsizler katılabilir. Ayrıca 2 ve 4 yıllık üniversite öğrencileri ile açık lise öğrencileri de katılabilir.

Sözleşme imzalandığında kaç sigortalı çalışan var ise program bittiğinde de o sayıda çalışan olması gerekir. Eğer bu mümkün olmaz ise 1 ay içerisinde işverene elemanlarını tamamlaması için süre verilir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER