Bu Bilinmiyordu! 1800 Günle! 1999, 2022, 2008 İçin 4A, 4B SGK Bağkur 10 Şartıyla Hemen Emeklilik

Bu Bilinmiyordu! 1800 Günle! 1999, 2022, 2008 İçin 4A, 4B SGK Bağkur 10 Şartıyla Hemen Emeklilik
YAYIN TARİHİ: 23.02.2022 09:55:00

Erken emeklilik şartlarında merak edilen detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son yıllarda Türkiye’de emeklilikle ilgili yapılan yeni düzenlemeler ve mevcut çalışmalar ile emekliliğin kapsamı büyük ölçüde değişmeye başladı. Hem emeklilik şartlarında hem maaş ve ikramiyelerinde yapılan bu değişimler erken emeklilik konularını da gündeme getirdi.

SGK tarafından belirlenen ve ilgili kanunlarda yer alan maddelere göre prim ve sigorta şartını sağlayan kanser hastalarının malulen emekli sayılması mümkün. Bazı yaygın hastalıklardan en az birine sahip olanlar bu haktan yararlanarak emekli olabilecek. İşte emeklilikte merak edilen o detay…

Kanser Hastaları Da Bu Kapsamda Yer Alıyor!


Malulen emeklilik konusunda merak edilen ve bilinmeyen detaylar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle pandemi sonrasında vücudunda başka hastalıklar tetiklenen ve ortaya çıkan yeni hastalıklar nedeniyle çalışma gücünü kaybeden kişiler malulen emeklilik uygulamasını araştırmaya başladılar. Öte yandan günümüzde nerdeyse yaygın olarak görülen kanser hastalıklarının bazılarının da bu kapsamda yer aldığı aktarıldı. 

Malulen emeklilik için belirlenen kanser türlerinden birini taşıyan kişilerin prim ve sigorta şartını sağlaması halinde erken emekli olma hakkından yararlanması sağlanacak. Kanser hastalarının teşhisten sonra 1 yıl içinde başvurmaları halinde belirli süre malul sayılarak maaş almaları mümkündür. Ancak bunun için de bazı şartlar aranmaktadır.  

Kimler Malulen Emekli Olabilir?


Türkiye’de yasalar gereği malulen emeklilik kapsamı görülen çeşitli hastalıklara göre sınırlandırılmıştır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ilgili maddeleri kapsamında yer alan şartlara göre kişinin çalışma gücünü meslek hastalığı veya iş kazası gibi nedenlere bağlı olarak %60 oranında kaybetmesi halinde SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında vatandaşların malulen emekli olması mümkündür. Ancak bunun için yine de tek başına bu belirlenen hastalıklara sahip olmak yeterli değildir. 

İlgili sağlık kurumlarınca yapılacak tespitler neticesinde malulen emekli olması gerektiğine dair sağlık raporu alan kişiler söz konusu hatan yararlanarak emekli olabilecek. Bunun dışında malulen emeklilik için aranan diğer şartların da sağlanması ile erken emeklilik için SGK’ya başvuruların malulen emeklilik için yapılması gerekecek. 

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?


Malulen emeklilik için aranan ilk şart belirli hastalıklara sahip olmak ve iş gücünü bu hastalıklar neticesinde ciddi seviyede kaybetmek olacaktır. Bunun yanı sıra en az 10 yıl süreyle kişinin 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Prim şartını sağlamayan kişilerin de malulen emekli olma hakkından yararlanması mümkün değildir. 

Malulen emeklilik kapsamında yer alan başlıca hastalıklar ise şu şekilde özetlenebilir:

•    Belirli kanser türleri (karaciğer, akciğer, cilt, lösemi vb.)

•    Epilepsi, sara, Parkinson vb.

•    Demans


•    Beyin tümörleri

•    MS

•    Karaciğer sirozu

•    Anemi 

•    Tüberküloz

•    AIDS

•    Uzuv kayıpları

•    Organ nakilleri vb. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR