Biraz Önce Netleşti! Okul Stajı SGK Girişi Sayılacak Mı? EYT 2022 Düzenlemesinde İlk Sigorta Günü...

Biraz Önce Netleşti! Okul Stajı SGK Girişi Sayılacak Mı? EYT 2022 Düzenlemesinde İlk Sigorta Günü...
YAYIN TARİHİ: 6.02.2022 10:39:00

Erken emekli olabilmek için sigorta ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir mantığı hala gündemini koruyor. Bu nedenle staj sigortasının sigorta başlangıç kapsamına alınması çok önemli bir konudur. SGK tescil hizmet işlemlerinde staj sigortasının görünüyor olması SSK başlangıç tarihi yönünden şimdilik bir önem arz etmiyor. En azından staj sürelerinin borçlanma kapsamına girmesi için kanuni bir karar bekleniyor.

Stajyerlik sigortasının kapsamında emeklilik söz konusu olmadığı için emeklilikten sayılmıyor. Ancak yeni bir kanuni düzenleme geldiği takdirde SSK başlangıcı sayılması kuvvetle muhtemel. Çalışan her bireyin biricik hakkı olan emeklilik, staj kanunundaki düzenlemelerle, prim doldurmaya çalışanlara ilaç olacak. Mesleki teknik okullar ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyanların katıldığı staj programları bu nedenle oldukça önem kazanıyor.  Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de


 

Staj Sigortasının Kapsamı Nasıldır?


Stajyer öğrenci staj süresince teorik olarak gördüğü dersleri pratik olarak da görerek mesleki yeterliliğine katkı sağlıyor. Staj sürecinde karşılaşılabilecek iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı, korunması için yapılan sigorta, staj sigortasıdır. Anne baba üzerinden sosyal güvencesi yoksa sağlık haklarından da yararlanır. Kısaca sağlık primleri ödenir. Staj sigortası kapsamına şimdilik emeklilik prim ödemeleri girmemektedir. Staj sigortasının kapsamını biliyor olmak, ne zaman emekli olabileceğiniz sorusuna da yanıt verebilmeniz anlamına gelmektedir.

EYT 2022 Düzenlemesinde İlk Sigorta Günü Düzenlemesi


2022 yılının 2. Ayına gelmişken gündemdeki yerini koruyan EYT’lilerin  (emeklilikte yaşa takılanlar) gözü kulağı torba yasada. Emeklilik primini fazlasıyla doldurmuş vatandaşlar emeklilik yaşının yükseltilmesiyle böyle bir sorunla karşılaştılar. Dolayısıyla da yeni çıkacak bir kanunla bu haklarına kavuşmak istiyorlar. EYT’lilerin ve staj süresinin emeklilikten sayılmasını bekleyenlerin 2022 yılı itibariyle bir çözüme kavuşması beklentileri yüksek.


Hükümet bu konuda olumlu adımlar atarak vatandaşın mağduriyetini giderecek kararları alma yönünde çalışmalar yapıyor. Şu anki ekonomik tablonun da göz önünde tutulduğu süreçte en doğru kararın verilmesi bekleniyor. 3 şarta bağlanmış olan emeklilik şartlarından prim, yıl, yaş şartında yaş konusu şimdilik sorun olmaya devam ediyor.  Vatandaşın mağduriyetini giderecek önemli kararlar bekleniyor.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR