Biraz Önce Belli Oldu! EYT’lilere 15 Yılla Emeklilik Şartı! Kimler 50 Yaşında Emekli Olacak O Liste

Biraz Önce Belli Oldu! EYT’lilere 15 Yılla Emeklilik Şartı! Kimler 50 Yaşında Emekli Olacak O Liste
YAYIN TARİHİ: 20.02.2022 08:59:00

Pek çok kişinin gündelik yaşamı çalışma hayatı ile sağlanmaktadır. Çalışma hayatında yer alan kişilerin en büyük hayallerinden birisi de emekli olabilmek oluyor. Genel olarak günümüzde emekli olabilmek için belirli bazı koşullar yer alır. Bu koşulların temelinde ise çalışma gün sayısı ve yaş konuları yer alıyor. Günümüzde ise çalışanların genel sorunları arasında EYT sorunu yer alıyor.

Günümüzde çalışma hayatında EYT; emeklilik için yaşa takılma sorunun kısaltılmış halidir. Genel olarak EYT; çalışma hayatına küçük yaşlarda başlayan kişilerin sorunları oluyor. Bu kişilerin emekli olmaları için gerekli olan çalışma günleri tamamlanmıştır. Fakat emekli olmalarına yaşları engel olmaktadır. Emeklilik durumu hak edip sadece yaş durumundan emekli olamamak günümüzde sıklıkla yaşanan bir sorundur
Günümüzde emekli olabilmek için oluşması gereken temel şartlar gün ve yaş oluyor. İşe giriş tarihlerini kapsayan sürece göre emeklilikler hesaplanmaktadır. Günümüzde en son yapılan açıklamaya göre genel olarak 5000 ile 7000 gün olarak değişiyor. Yaş sınırı ise kadınlarda 58; erkeklerde 60 oluyor. Bu şartlar çalışma sistemlerindeki genel durumlara göre değişiklik gösterebilir. EYT sorunda ise 7000 günlük olan gün tamamlanmıştır fakat yaş sınırı aşılmamıştır.

EYT İçin 15 Yılla Emeklilik Şartı Nedir?


Günümüzde gündem EYT sorunu yer alıyor. EYT sorunu için 15 yılla emeklilik şartı bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında ise EYT için 15 yılla emeklilik 5000 gün olan sigorta primlerin emeklilik için yeterli olması halidir. Bu sistem ile EYT kapsamında olan en az taban yaş olarak belirlenen yaşındaki kişilerin emekli olmaları hayal olmayacaktır.

EYT İçin En Düşük Yaş Şartı


Günümüzde sıklıkla EYT için en düşük yaş merak edilir. Genel olarak ilerleyen süreçler için EYT sorununa çözüm olarak en düşük yaş 50 olarak belirleneceği tahmin ediliyor. 50 yaş altı için EYT sorunları böyle bir durumda devam eder. Bütün bu bilgiler ışığında EYT için en düşük yaş şartının belirlenmesi sonrasında erken emeklilik işlemlerinin de devreye gireceği konuşuluyor!
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR