Biraz Önce Belli Oldu! EYT'de Hemen Emeklilik! İlk SGK Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Yaş Yok

Biraz Önce Belli Oldu! EYT'de Hemen Emeklilik! İlk SGK Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Yaş Yok
YAYIN TARİHİ: 19.02.2022 10:02:00

Emeklilikte yaşa takılıp emeklilikleri ileri yıllara ertelenen kişiler tarafından yeni bir düzenleme yapılması ve emekliliği bir an önce hak etme istenmektedir. SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı mensupları bu düzenlemeyi beklemekteydi. Son zamanlarda emeklikte yaşa takılanlara dair kapsamlı bir düzenlemenin yapılacağına dair yoğun haberler gelmeye devam ediyor!

Yaklaşık 4 milyon 800 civarında çalışanın yaşa takılarak emekli olmadığı ülkemizde gerekli düzenlemelerin 2022 yılında yapılacağı Çalışma ve Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin tarafından açıklanmış ve kitleler tarafından ilgi ile karşılanmıştır. Açıklamada 08.08.1999 de dahil olmak üzere tüm ilk primi yatırılmış SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı çalışanları bu fırsattan faydalanabilecekler. Böylece emeklilikte yaşa takılanların önünde bir engel de kaldırılmış oluyor!

EYT Düzenlemesinden Faydalanamayanlar

Belirtilen 08 Ekim 1999 tarihinden önce çalışma girişi olmayan ve ilk primi olmayanlar yeni düzenlemeden faydalanamayacakları belirtilmiştir. Bir de 08 Ekim 1999 tarihinden önce çıraklık eğitimi ya da stajyer olarak sigortalanan kişiler düzenlemeden faydalanamayacaktır.
Engelli çocuğu bulunan anneler, eğer eşleri de çalışıyor ise, ödedikleri primin dörtte bir oranında emeklilik günlerinden tenzilat yapılır. Ancak bunun ön koşulu da eşlerinin de prim ödeyerek çalışmasıdır. Ancak engelli çocuk babalarının aynı haktan anneler gibi faydalanması olanaksız görünmektedir.
Emeklilik sonrası tekrar kişi çalışmaya başlar ise, kıdem tazminatı hakkı vardır. Yani EYT düzenlemesi sonrası emekli olan bireyler emeklilik sonrası çalışma şartlarını gerçekleştirirlerse, çalıştıkları sürede hak ettikleri kıdem tazminatını işverenden talep edebilmektedirler. Böylece EYT düzenlemesinin etkili bir şekilde devreye girmesi hedefleniyor!

18 Yaş Altı Çalışanların Emekliliği

18 yaş altında çalışmaya başlayan ya da yaz tatillerinde kısa süre ile çalışıp sigorta primi ödeyenlerin emekliliği de yeni düzenleme ile değişecektir. 18 yaş altı sigorta primi ödenmiş kişilerin de prim ödemelerini tamamlamış olma şartı ile emekliliği mümkün olacaktır.
Askerlik süresinin de hesaplanıp emekliliğe katılması için başvurulması gerekebilir. Bu şekilde askerlik süresi kadar sigorta primi ödenerek de gün sayısı tamamlanabilmektedir. Düzenlemelerin tamamlanması ve başvurular ile süreç başlatılacaktır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR