Biraz Önce Belli Oldu! 51- 44 Yaş Altı İçin Emeklilik Haberi Geldi, Emeklilik Şartları Belli Oldu!

Biraz Önce Belli Oldu! 51- 44 Yaş Altı İçin Emeklilik Haberi Geldi, Emeklilik Şartları Belli Oldu!
YAYIN TARİHİ: 7.02.2022 11:57:00

Emeklilik yaşı ile alakalı daha evvel oluşturulan açıklamalar, erken emekli olmak amacıyla prim günler ve çalışma gün sayı bazında hesaplanacağı tarafında gerçekleşmiştir. Bu açıklamaların yapılmasını takiben oluşturulan hesaplamalar ardından diğer bir sevindirici ilerleme ortaya gelmiştir. Emeklilik ile ilgili ilerlemeler ise bilhassa 51 yaş altındaki vatandaşları ilgilendirmektedir.

51 Yaş ve altı amacıyla emekli olma müjdesi son dakika açıklaması olarak geldi. Daha evvel bu hususta oluşturulan açıklamalar, erken emekli olmak amacıyla prim günü ve çalışma gün sayıları bazında hesap uygulanacağı ve söz hususu bu işlemlerini yerine getirmiş olan yurttaşların emekli olabileceği açıklanmıştı. 51 yaşına gelmemiş olanlar bağlamında çalışma hayatında prim günleri ve çalışma gün sayısı, 51 yaş hedefini tutan vatandaşlar bağlamında emeklilikte 51 yaş sınırını beklemeye lüzum bulunmamaktadır. 51 yaş emeklilik amacıyla lüzumlu koşullar ile 51 yaş evvel emekli olmanın olanağı ile ilgili genel veriler ise haberin detayında yer almaktadır. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de
İş hayatında yer alan bireylerin büyük bir alanı emeklilik hakkını elde edebilmek amacıyla gün saymaktadır. Emeklilik hakkını ne vakit elde edeceğini merak eden vatandaşlar ise bu husus ile ilgili çeşitli incelemeler yapmaya devam etmektedir. Bu incelemeler, birtakım isteklerin yetkililere iletilmesini sağlamış ve devlet politikaları da bu istekleri 48, 49, 50 yaşlarında tespit edilen vatandaşlar amacıyla emekli olma fırsatı sunmuştur.


47, 48 VE 49 YAŞ EMEKLİLİĞİ NASIL OLACAK?


47, 48 ve 49 yaşında emekli olmak isteyen bir vatandaş ile ilgili bir misal sunmak mümkündür. Mesela doğum yılsi 1980 olan bir bireyin işe başlama senesini de 2001 olduğunu belirtelim. 
Prim günü baz alındığında emeklilik hakkı kazanılması amacıyla lüzumlu olan tek unsur, 25 yıllik çalışma hizmet sürecinin tamamlanması lüzumludur. Prim günü adedinin doldurulabilmesi amacıyla 2225 prim gününün daha toplam gün sayısına eklenmesi oldukça mümkündür. Emekli olmak isteyen vatandaşlar çalışma sürecinde sağlık problemleri ortaya çıktığı zaman ve hastalıklar kendini iş yapamayacak şekilde zorlarsa başvuruyu SGK İl Müdürlüğüne iletecekler. Verilen yazılı dilekçe bağlamında sağlık adımı denetimi ve sonrasında karar süreci başlıyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR