Biraz Daha Gayret Edin 4000 TL Olsun! 2022 Yılı Asgari Ücret Sızdırıldı! Yüzde 40 Zamla 3.800 TL!

Biraz Daha Gayret Edin 4000 TL Olsun! 2022 Yılı Asgari Ücret Sızdırıldı! Yüzde 40 Zamla 3.800 TL!
YAYIN TARİHİ: 22.11.2021 09:35:00

​2022 Yılı Asgari Ücret Sızdırıldı! Yüzde 40 Zamla 3.800 TL! Biraz Daha Gayret Edin 4000 TL Olsun. Asgari ücret zammıyla ilgili bir sürü haber yapıldı ve her gün yapılmaya da devam ediliyor. Bunların bir çoğu hayal ürünü olarak düşündürüyor. Ankara'dan gelen son kulis bilgilerine göre asgari ücrete oldukça yüksek bir zam yapılacak. Bu anlamda asgari ücretle çalışan vatandaşlar oldukça rahatlayacak. Peki, 2022 asgari ücret ne kadar? 2022 asgari ücret ne zaman açıklanacak işte herkes bu sorulara bir yanıt arıyor. Türkiye'nin gündeminde adeta sadece bu konu var.

Ocak ayına artık az bir süre kala 2022 yılı asgari ücret zammı ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışan kallavi bir zam bekliyor. Bu anlamda asgari ücret 2022 zammı sızdırıldı. Ankara'dan gelen kulis bilgisine göre asgari ücrete en az yüzde 40 zam yapılacak. Bu anlamda 4.000 TL olabilir Yağmur gibi gelen zamlar vatandaşları ters köşe yaptı. Ayın sonunu bir türlü getiremeyen milyonlarca asgari ücretli çalışan maaşlara zam yapılmasını bekliyor. Geçen sene yapılan zamlar enflasyon yüzünden oldukça eridi. Bu anlamda MHP'den yeni bir hamle geldi. Ankara kulislerini etkileyen haber sonrası asgari ücretli çalışanlar umutlandı. Cumhur ittifakı ortağı olan MHP asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılmasını talep etti. Bu vergiler kalkınca asgari ücretin üzerine eklenecek ve vatandaşların cebine girmiş olacak. Bu bağlamda asgari ücret için net rakamda açıklanmış oldu. 


İŞVERENLER TARAFINDAN YAPILAN ASGARİ ÜCRET 2022 ZAM TEKLİFİ


Ocak ayına artık sayılı günler kala asgari ücret zam oranları belirginleşmeye başladı. İlk gelen tekliflerde yüzde 30 gibi bir rakamdan bahsediliyordu. Daha sonra bu zam oranı yüzde 40 civarına çıkartıldı. Bu anlamda işverenlerden tepki geldi ve yaptıkları açıklamada asgari ücrete bu oranda bir zam yapılırsa işçi çıkartacakları oldu. Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, 2022 asgari ücret beklentisi ile ilgili oldukça önemli bir açıklama yaptı. Atalay, “işçinin yüzünü güldürecek” bir anlaşmaya imza atılacağının altını çizdi. Bu sene yapılacak olan zammın 45 seneye bedel olacağını söyleyen Atalay, beklentileri de yükseltti. 

ASGARİ ÜCRET 2022 ZAM ORANI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?


Asgari ücret zam oranları için gözler Başkan Erdoğan'a çevrilmiş durumda. Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu zam oranlarını açıklayacak ve Başkan Erdoğan onay verirse uygulamaya konulacak. Asgari ücretten verginin kaldırılmasıyla işçinin cebine fazladan 751 TL girecek. Bu anlamda baktığımız zaman asgari ücret zammı 4 bin TL'yi geçecek. Asgari ücret zammı Aralık ayının son haftasında belli olacak. Aynı zamanda son 6 ayın enflasyon oranları bu anlamda dikkate alınacak. 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER