Bir Zam Daha Geldi! İstanbul'da Ulaşıma Zam Geldi! 2022 Toplu Ulaşım Zamları...

Bir Zam Daha Geldi! İstanbul'da Ulaşıma Zam Geldi! 2022 Toplu Ulaşım  Zamları...
YAYIN TARİHİ: 25.12.2021 21:05:00

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından vatandaşı üzecek bir karar alındı. Alınan karara göre istanbul'da toplu ulaşıma zam yapıldı. Alınan bu kararla beraber zam oranları aylık abonman akbil fiyatlarını da etkiledi. Aylık akbil fiytalarına da zam geldi. Peki bu zamlarla beraber İstanbul'da toplu ulaşım ne kadar oldu? Aylık akbil fiyatları ne kadar oldu?

İSTANBUL'DA TOPLU ULAŞIMA ZAM!

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından alınan kararlar açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısının ardından toplu ulaşıma zam geldiği belirtildi.

Alınan bu kararın ardından detayları açıklanırken, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce (TUHİM) yükselen enflasyon oranları, yakıt giderlerindeki artış, asgari ücretin artış miktarı gibi sebeplerden dolayı elektronik bilet fiyatları, taksi ücretleri, taksi dolmuş ve minibüs ücretleri ile ilgili olarak yapılan yeniden değerleme oranı olan %36, servis ücretlerine ise %27 zam önerilmiştir.

Gerçekleştirilen müzakerelerin ardından belirtilen teklif, bakanlık temsilcilerinin şerhi ile oy birliği ile kabul edilmiştir

TAKSİMETRE AÇILIŞ ÜCRETİNE ZAM!

Oy birliği ile kabul edilen zam oranlarının ardından, bu ücretler taksimetrelere de yansıdı. İstanbul'da Taksimetre açılış ücreti 5 lira 55 kuruştan yapılan zamla beraber 7 liraya yükselmiştir.


Ayrıca kısa mesafe ücretleri ise 14 lira 50 kuruştan 20 liraya yükselmiştir.

Açıklanan bu zam oranları, yeni tarifeler yılbaşından itibaren 2022 yılı ile beraber geçerli olacaktır.

İSTANBUL'DA YLIK AKBİL NE KADAR OLDU?

İstanbul'da aylık akbil ücretleri de 316 liradan 430 liraya yükseltilmiştir.

İSTANBUL'DA AYLIK ÖĞRENCİ AKBİLİ NE KADAR OLDU?

UKAME'de gerçekleştirilen toplantının ardından alınan son zam kararının ardından İstanbul'da öğrenci aylık akbil ücretleride son düzenleme ile 57 TL'den 77.52 TL'ye çıkmıştır.

Aylık akbil kullanmayanlar için de yeni tarife tek basımı tercih eden öğrenciler de yeni dönemde 1.95 TL yerine 2.65 TL ücret ödeyeceklerdir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER