Bir Kereye Mahsus Hesabınıza 18 Bin 668 Lira Yatacak! Paranızı PTT Gişelerinden Anında Alabilirsiniz

Bir Kereye Mahsus Hesabınıza 18 Bin 668 Lira Yatacak! Paranızı PTT Gişelerinden Anında Alabilirsiniz
YAYIN TARİHİ: 11.01.2022 10:40:00

2022 yılının gelmesiyle beraber vatandaşlara verilen sosyal yardım ödemelerine de büyük oranda zamlar yapıldı. Yeni senenin gelmesi ile ödemelere teker teker zam gelmeye devam ediyor. Devletin sağladığı çoğu destek ödemesinin zam miktarları belli olurken, Günlük brüt ücret ve bunun üçte iki anneye ödeniyor. Brüt maaşı 5004 lira asgari ücretle çalışan aşağı yukarı 12 bin 450 lira, 6000 lira alan 14 bin 930 lira, 7500 lira alan 18 bin 668 lira (112 günlük rapor üzerinden) doğum yardımı alacak.

2022 yılı maaşlara yapılan zamlarla geldi. Bu anlamda devlet tarafından yapılmış olan yardımlarda bayahı bir artmış durumda. Bu yardımlar bilindiği gibi, doğum yardımı, süt yardımı,  iş göremezlik ödemesi ve rapor parası olarak sıralanabilir.  Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de


 

2022 YILI SGK PRİM VE ÖDENEKLERİ ZAMLANDI


Sosyal Güvenlik Kurumu bu sene geçerli olacak ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren prim ve ödenekleri belirledi. Yeni tarifeyle doğum, hastalık, iş, kazası, meslek hastalığı halinde alınan rapor parası, emzirme ve cenaze ödeneği arttı. SSK’lı çalışan bayanlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş göremezlik ödemesi yapılıyor.Bu haktan yararlanabilmek bağlamında en az 90 gün sigorta primi ödenmesi koşulu bulunuyor. Bu tutar çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanarak ödeniyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte iki anneye ödeniyor. Brüt maaşı 5004 lira asgari ücretle çalışan aşağı yukarı 12 bin 450 lira, 6000 lira alan 14 bin 930 lira, 7500 lira alan 18 bin 668 lira (112 günlük rapor üzerinden) doğum yardımı alacak. Doğum parası alınabilmek için yeni annenin doğum parası alabilmesi amacıyla işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi, rapor boyunca 112 gün içerisinde işyerinde çalışmamak koşulu bulunuyor.


ANNELER İÇİN YARIM GÜN DESTEĞİ SÜRÜYOR


Anneler, çocuk okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışma hakkından yararlanabiliyor. Yasal doğum izninin sonrasında ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk amacıyla 120 gün, üç ve daha çok çocuk için 180 gün yarım gün çalışılıyor ve tam maaş alıyor. Böylece anneler yarı vakitli çalışsa da tam maaş alıyor. Çocuğu engelli doğan anneler ise 12 ay süre ile yarı vakitli çalışabiliyor.

Çalışan anneler süt parası başka adıyla emzirme ödeneğinden da yararlanabiliyor. Sigortalı çalışanların son bir senede 120 gün prim ödemiş olması koşulu bulunuyor. Emzirme ödeneği başka adıyla süt parası kendi çalışmalarından ötürü SGK’dan gelir, maaş alan kadınlar ya da erkeğin sigortalı olmayan eşine de ödeniyor. Geçen sene 232 lira olan bu ödenek bu sene amacıyla 316 liraya çıktı.

SÜT PARASI DOĞUMDAN KAÇ GÜN SONRA ÖDENİR?


Süt parası doğumun sonrasında aşağı yukarı iki ay içerisinde ödenir. Bu ödemeyi PTT’ye giderek TC kimlik numarasını söyleyip alabilirsiniz. Ödemeler sadece babalara verilir.

SÜT PARASI KİMLERE ÖDENİR?


4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) sigorta kollarına mensup olarak hizmet akdine bağlı ya da kendi adına ve hesabına gerçekleştirdikleri çalışmalardan ötürü aylık alan anneler ve babalar emzirme parası alabilir.

SÜT PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Süt (emzirme) parası müracaatı ise bilhassa ilk kez doğum yapan anne adayları ve aileleri doğrultusundan merak edilen konular arasında yer alır. Süt parası amacıyla rastgele bir yere müracaat yapmanıza lüzum yoktur. Doğum yaptığınız hastane süt parası amacıyla giriş prosedürünü sistem doğrultusundan yapar.

Kaynak: Sabah
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR