Bir Dolar, Bir de Omicron Hız Kesmiyor! Prof. Dr. Uğur Şahin'den Çok Konuşulacak Sözler!

Bir Dolar, Bir de Omicron Hız Kesmiyor! Prof. Dr. Uğur Şahin'den Çok Konuşulacak Sözler!
YAYIN TARİHİ: 20.12.2021 20:53:00

Dr. Uğur Şahin, Koronavirüs aşılarınınson varyantlardan Omicron varyantına dayanmaya yeterli olmayacağı konusunda uyararak detaylı açıklamalar da bulundu.

Gündemde yoğun bir şekilde etkisini göstermeye devam eden korona virüs son olarak omicron varyantı ile tüm dünyada etkisini göstermeye başladı. Bu son varyantla ilgili açıklamalar gelirken bir açıklama ve uyarı da Biontech',in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'den geldi.

Şahin önemli uyarılarda bulunurken, korona virüs aşılarının Omicron varyantına dayanamayacağı konusunda önemli ifadelerde bulundu. İşte Prof. Dr. Şahin'den önemli uyarılar...

OMİCRON VARYANTINA YETERLİ DEĞİL!

Koronavirüs ile mücadele devam ederken aşılamanın devam etmesi ve bu aşılardan da BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'den önemli açıklamalar geldi. Prof. Dr. Şahin Omicron varyantıyla ilgili olarakta Fransız Le Monde'ye dikkat çeken önemli açıklamalarda bulunmuştur. mRNA aşısını Pfizer ile beraber üretilen Alman şirketi BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Koronavirüs aşılarınınson varyantlardan Omicron varyantına dayanmaya yeterli olmayacağı konusunda uyararak detaylı açıklamalar da bulundu.

ÜÇ AŞININ BİLE...


Biontech CEO'su Prof. Dr. Şahin, "Üç aşının bile hastalığı bulaştırma olasılığının olduğunun farkında olmalıyız. İlk virüse karşı elde ettiğimiz yüzde 95 etkinlikten çok uzakta olduğumuz açık" açıklamasında bulundu

Buna rağmen ise Prof. Dr.  Şahin, İngiltere ve Güney Afrika'dan gelen erken verilerle beraber “güven verici bilgiler” sağladığını ifade etti.

Omicron varyantının ilk rapor edildiği Güney Afrika tarafından yapılan en son araştırmaya göre, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili olarak hastaneye yatış riskini azaltmada yüzde 70 etkinlik sağladığı görüşü ifade edilmiştir.

Prof. Dr. Şahin açıklamalarına devam ederken, zaman içerisinde Omicron varyantına karşı bir etkinlik kaybı olacağını belirterek, bunun çok muhtemelen olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: "Tahminlerimi ön laboratuvar verilerine değil, çok daha uygun olan gerçek yaşam verilerine dayandıracağım” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Şahin, koronavirüs testinin özellikle yaşlı vatandaşlarımız için, kış aylarında maske takma gibi diğer koruyucu önlemler kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, "Aksi takdirde bu yeni varyantın hızlı genişlemesini kontrol edemeyiz" açıklamasında bulundu.  

MART AYINA KADAR HAZIR OLMASI GEREKİYOR!

Alman şirketi tarafından, Omicron'un spike proteinini ve onun 32 mutasyonunu antijen olarak kullanarak yeni varyanta uyarlanmış bir koronavirüs aşısı tasarlamaktadır. Prof. Dr. Şahin, bunun mart ayına kadar hazır olması gerektiği açıklamasında bulundu.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER