BİM Son Dakika İflas Mı Etti? BİM Battı Mı, Kapandı mı? Gündeme Bomba Gibi Düştü!

BİM Son Dakika İflas Mı Etti? BİM Battı Mı, Kapandı mı? Gündeme Bomba Gibi Düştü!
YAYIN TARİHİ: 16.11.2021 09:49:00

Türkiye’nin organize perakende piyasasında piyasa payı en yüksek şirket olan BİM Birleşik Mağazalar AŞ, etkinliklerine 1995 senesinde 21 mağazayla başlamıştır. Bu anlamda BİM'in iflas ettiği söylentileri ortalığı yıktı. Sosyal medyada tab olan iddiaları sizler için araştırdık. 

Gündeme Bomba Gibi Düştü! BİM Son Dakika İflas Mı Etti? BİM Battı Mı, Kapandı mı? Bazı internet sitelerinde son dakika olarak duyurulan BİM battı mı, kapanıyor mu? Sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Türkiye'de kişilerin fazlaca gittiği büyük marketlerden biri olan BİM marketin ekşi sözlükte battı şeklinde haberler çıkmasının ardından BİM bir anda çok konuşulanlar arasında girdi. Bunun üstüne vatandaşlar da BİM İflas mı etti? BİM battı mı, kapanıyor mu? sorularına cevap aramaya başladılar.
 

BİM İFLAS MI ETTİ? BİM BATTI MI, KAPANIYOR MU?


BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.'nın iflas ettiği ve battığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor. BİM'in kapanacağına dair bir resmi açıklama bulunmuyor.

Ancak BİM geçen zamanlarda Rekabet Kurumu doğrultusundan 958 milyon 129 bin 194,39 TL para cezasına çarptırıldı. 

Ayrıca BİM'den geçen zamanlarda oluşturulan bildirimde şeker tedarikince problem yaşandığı ifade edilmişti. Söz hususu açıklama ardından BİM'in battığı iddia edilmişti.

Şeker fabrikalarının son günlerde şeker satışını neredeyse durdurduğunu vurgulayan BİM, “Diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız” denildi.

 BİM KİMİN? SAHİBİ MUSTAFA LATİF TOPBAŞ KİMDİR DAMADI BAKIN KİM?


BİM market zincirinin sahibi olan Mustafa Latif Topbaş Türkiye'nin en varlıklı isimlerinden biri. Kişisel serveti 1.3 milyar dolar seviyesinde olan Mustafa Latif Topbaş Forbes varlıklıler listesine göre dünyanın en varlıklı 1940’ıncı adamı. BİM ile hatırı sayılır bir servet edine Topbaş, Türkiye’nin de en varlıklı 27. ismi.

Mustafa Latif Topbaş'ın kızı Ülker'in gelini : 1944 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Mustafa Latif Topbaş evli ve 4 çocuk sahibi.  Mustafa Latif Topbaş’ın kızı Fatma Topbaş, Sabri Ülker’in torunu Ali Ülker ile evlidir. Mustafa Latif Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile hiçbir akrabalık teması yoktur.


BİM 


Türkiye’nin organize perakende piyasasında piyasa payı en yüksek şirket olan BİM Birleşik Mağazalar AŞ, etkinliklerine 1995 senesinde 21 mağazayla başlamıştır. 

BİM’in ana ilkesi, esas besin ve tüketim malzemelerinin yüksek nitelik ve en makul fiyat ile tüketiciye ulaştırılmasıdır. Yüksek indirim (hard-discount) modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi olan BİM, portföyünde aşağı yukarı 750 ürün bulundururken aynı vakitte çok sayıda özel markalı ürünü de müşterilerine sunmayı hedeflemektedir. 

BİM, mağaza adedi ve cirosunu istikrarlı bir biçimde artırma siyasetini 2020 senesinde da sürdürmüştür. 2020 senesinde yurt içerisinde üç yeni bölge merkezinin yanı sıra 969 (+30 FİLE) yeni mağaza açarak mağaza adedinda senelik yüzde 12 oranında büyüme kaydeden BİM, 2020 sene sonu itibariyle Türkiye’de 8.407 (FİLE ile 8.530) mağaza adedina ulaşmıştır. Kalite anlayışından ve müşteri memnuniyeti önceliğinden vazgeçmeksizin etkin maliyet idaresi politikasıyla gelişimine devam etmektedir.

BİM, Türkiye'nin yanı sıra vatan dışında Fas ve Mısır’da da etkinlik göstermektedir. Fas'ta 2020 senesinde 38 yeni mağaza açarak toplam 537 mağazaya ulaşmıştır. İkinci vatan dışı operasyonu olan Mısır’da ise 2020 senesi sonucunda 300 mağaza bulunmaktadır. 2020 senesi sonu itibariyle Türkiye’nin yanı sıra Fas ve Mısır’dakilerle eş güdümlü toplam 9 bin 365 mağaza bulunmaktadır.

BİM, yalnızca ciro büyüklüğü yönünden değil, aynı vakitte 2020 sene sonu itibariyle 3 bin 449’u ofis, 5 bin 958’i depo ve 51 bin 256’sı mağazalarda olmak üzere konsolide bazda toplam 60 bin 663 şahsa istihdam sağlayarak öne çıkmaktadır. 

BİM, başta müşteri ve tedarikçileri olmak üzere bütün paydaşlarıyla kurduğu itimata dayalı temaslar ve çalışanlarının mükemmel hizmet anlayışıyla etkinliklerine devam etmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER