Bilmeyen Öğrensin! 10 Senede Emekli Olabilirsiniz! Bu İşlerde Çalışanlar Hemen Emekli Oluyor!

Bilmeyen Öğrensin! 10 Senede Emekli Olabilirsiniz! Bu İşlerde Çalışanlar Hemen Emekli Oluyor!
YAYIN TARİHİ: 26.01.2022 09:49:00

​SGK bağlamında oluşturulan yeni düzenlemeler ardından emekli olmak amacıyla yaş koşulu getirilmesi çoğu vatandaş bağlamında mezarda emeklilik manası taşıyor. Vatandaşlar ise daha kısa vakit çalışıp emekli olma yaşını beklemeden anında emekli olma peşinde koşuyor. Bu halle alakalı olarak SGK SGK merakla beklenilen Yıpranma Payı Olan Meslekler Listesi 2022 'yi yayınladı. Tehlikeli meslekler listesi ve meslek kümeleri amacıyla da çalışan vatandaşlara başka mesleklere oranla daha kısa vakitte emekli olma olanağı sağlanıyor. 

Vaktinden evvel emekli olmak isteyenler amacıyla detaylı detayları SGK her daim açıklıyor. Bu bağlamda bugün SSK doğrultusundan erken emekli eden meslekler açıklandı. 10 yılda emekli olmak istiyorum diyen vatandaşlar bağlamında erken emeklilik gelişmesi yaşandı. Çalışanlar bağlamında hakkaniyeti sağlamak tehlikeli bulunduğu amacıyla insanların çalışmaya çekindiği mesleklere yeni bir planlama yapıldı. Bu anlamda oluşturulan yeni planlama ile erken emekli olma hakkı tanındı. Vatandaşlar doğrultusundan adı erken emekli eden meslekler olarak anılan detaylar ise olabildiğince merak ediliyor. 45 meslek grubunda çalışanlar başka çalışanlara oranla daha kısa sürede emekli olacaklar.


 

SGK YIPRANMA PAYI OLAN MESLEKLER HANGİLERİ? İŞTE ERKEN EMEKLİ EDEN ÇALIŞMA SAHALARI


Herkesin senelerdir beklediği yıpranma payı ve erken emekli eden meslekler SGK tarafından açıklandı. Açıklanan listede pek çok meslek bulunuyor. Bu iş kollarında çalışanlar en az 5 en fazla 10 daha erken emekli olma hakkını kazanıyorlar. Daha fazla tehlikeli, yorucu, stresli işlerde çalışanların erken emekli olması oldukça geçerli bir haktır. SGK Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan meslekler sonrasında kısa sürede çalışarak emekli olmanın da artık önü açılmış bulunuyor. Bu uygulama ile birlikte vatandaşların çalıştıkları gün sayısına ek prim de katılıyor. Bu anlamda vatandaş ek prim aldığı için daha çabuk emekli oluyor. 


RADYOAKTİF İŞLERDE ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK! RADYOAKTİF İŞ YAPANLAR KAÇ YILDA ERKEN EMEKLİ OLYOR?


Radyoaktif işlerde çalışan vatandaşlar 90 günlük ek prim alıyorlar. B sayede sadece 10 sene çalışarak emekli olma hakkı elde ediyorlar. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR