Benzin Ve Dizele Okkalı Zam 17 Lira Gelişmesi! Benzin Ve Motorin Zammı İçin Tarih Verildi! Dev Zam

Benzin Ve Dizele Okkalı Zam 17 Lira Gelişmesi! Benzin Ve Motorin Zammı İçin Tarih Verildi! Dev Zam
YAYIN TARİHİ: 11.01.2022 17:41:00

Benzin ve motorin fiyatlarına yapılan peş peşe zamlar sonrasında yine kallavi bir zam beklentisi oluştu. Bu anlamda gündeme bugün gelen iddia sonrasında benzin, dizel ve LPG fiyatlarına bu hafta okkalı bir zam yapılacağı iddia edildi.

Petrol varil fiyatlarının 70 dolardan 82 dolara yükseldiğini bildiren ekonomi eksperleri bu husus ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uzmanlar, Aralık ayında 70 dolar olan Kuzey Denizi Brent petrolünün bir varilinin 82 dolara yükseldiğini söyleyerek petrole gelen bu fiyat artışının akaryakıt fiyatlarına yansıtılacağı belirtildi. Hem de eksperler benzine ve motorine bu hafta en az yüzde 15-17 zam geleceğini ifade etti.

BENZİN VE DİZEL AKARYAKIT FİYATLARI LİTRESİ 17 LİRAYA ÇIKACAK


Uzmanlar açıklamalarında petroldeki bu yükselişle birlikte döviz kurlarında ki artışlarında akaryakıt fiyatlarının artıracağını öngörerek benzin ve motorin fiyatlarına en geç Cuma (14.01.2022) gününe kadar yukarıda belirti edilen oranlarda zam geleceğini ifade ediyorlar. Konu ile alakalı olarak gelmesi muhtemel bu zamlarla eş güdümlü benzin ve motorin fiyatlarının 16 TL’ye dayanacağı belirtilerek LPG’nin de bu zamlardan etkileneceği duyuruldu.

TL DAHA DA DEĞER KAYBEDECEK

Tüm bunların yanı sıra senenin başında, yakıtlardaki CO2 fiyatı, bir ton karbondioksit başına 25 Euro’dan 30 Euro’ya yükselirken bu gelen zamların da akaryakıt fiyatlarına yansıtılacağı belirtildi. Bunun sonrasında bütün bu zamların akaryakıtlara yansıtılması ile eş güdümlü enflasyonda büyük bir patlama yaşanacağı öngörülüyor. Bu hususta Reuters haber ajansı dün, TL ile ilgili hazırlamış bulunduğu raporu yayınlayarak 2022 senesinin TL bağlamında karanlık bir sene olacağı ifadeleri yer alarak senenin ilk üç ayında TL’de ki değer kaybının yüzde 14 olacağı ifade edilmişti.

​AKARYAKITIN FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?


Tamamen özelleştirilmiş ve piyasalaştırılmış olan petrol ve akaryakıt pazarında 2005 yılından beri serbest fiyatlandırma sistemi uygulanıyor. Buna göre akaryakıt dağıtım şirketleri fiyat belirlemekte serbest. Akaryakıt ilk olarak rafineriden geçiyor ve rafineri fiyatına özel tüketim vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payı ekleniyor. Rafineriden çıkan yakıt dağıtıcıya gidiyor ve burada dağıtıcı depo satış fiyatını belirliyor. Depodan akaryakıtı alan bayi de pompa fiyatını oluşturuyor.

Kısaca bir benzin istasyonundan aldığınız yakıtta en az üç şirketin kârı, yüklü bir ÖTV ve pazarının düzenlenmesinden mesul EPDK’nın payı bulunuyor.

EŞEL MOBİL SİSTEM NEDİR?

Eşel mobil sözcüğü gerçekten Fransızca “échelle mobile” (dinamik ölçek) teriminin dilimize geçişiyle kullanılmaya başlandı. Fiyat ya da ücret belirmesinde dinamik bir ölçeği ifade ediyor. Akaryakıt pazarında ise döviz kurundaki dalgalanmadan akaryakıt pompa fiyatlarının etkilenmemesi amacıyla iniş çıkışların ÖTV’den karşılanması manasına geliyor. Fakat sıksık çoğalan döviz kuru akaryakıttaki ÖTV payını bundan sonra tüketti. Benzin, motorin ve LPG’de bundan sonra dövizdeki her artış direkt olarak pompa fiyatına yansıyacak. Bu yıl eşel mobil programı nedeniyle 45 milyar liradan çok vergiden feragat edildiği hesaplanıyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR