Benzin, Mazot Ve LPG İçin Görülmemiş Zam! Benzin, Motorin Ve LPG'de Üç Haneli Fiyat Tarihi Verildi

Benzin, Mazot Ve LPG İçin Görülmemiş Zam! Benzin, Motorin Ve LPG'de Üç Haneli Fiyat Tarihi Verildi
YAYIN TARİHİ: 6.02.2022 11:08:00

Benzin, Mazot ve LPG için daha görülmemiş zam iddiası vatandaşları oldukça mutsuz etti. Benzin, Mazot ve LPG'ye sürekli olarak zam gelmesi herkesi isyan ettirdi. Brent petrolün varil fiyatı Ocak ayını son 30 senenin en süratli artış performansıyla kapatmaya hazırlanıyor. Bundan kaynaklı olarak piyasalarda üç haneli fiyat beklentisi artıyor. Bu tarafta benzin ve motorin fiyatlarına dev zam beklentisi artıyor.

Benzin, motorin ve otogazda zam dalgası bitmiyor. Son dakika haberi milyonlarca otomobil sahibini tedirgin etti. Konu ile alakalı olarak benzin ve motorine rekor büyüklükte zam beklendiği belirtildi. Benzinin litresi ile motorinin litresine 70 kuruş ile 90 kuruş arasında zam beklendiği paylaşıldı. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

BENZİN, MOTORİN VE LPG'DE ÜÇ HANELİ FİYAT TARİHİ VERİLDİ


6 haftalık artışın sonrasında yüzde 1.1 artarak 2014’ten bu yana en yüksek civara ulaşan petrol fiyatlarının, pompa fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Sözcü’nün aktardıklarına göre sektör kaynaklarından alınan veriler tarafında Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere benzine 70, motorine ise 90 kuruş zam beklendiği paylaşıldı.

Bununla eş güdümlü fiyatlar 16 liraya dayanacağı gibi zammın Pazartesi günü petrol fiyatlarında sert bir düşüş olmaması durumunda yaşama geçirileceği paylaşıldı.


BENZİN, MOTORİN VE LPG'DE ZAM ÜSTÜNE ZAM


Bunun yanı sıra geçen zamanlarda benzin, motorin ve LPG’ye zam yapılmıştı. Bu zamma dair EPGİS açıklamaları ise şu şekilde olmuştu:


“Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 02/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 39 Motorinde 32 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

“Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 04/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Otogazda 40 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

İSTANBUL AKARYAKIT FİYATLARI 
BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell doğrultusundan "Brent Goose" ismi verilmiş olup, bünyesinde %0,37 oranında sülfür yer alır ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha basit olan “tatlı petrol” katagorisinde yer almasını sağlar.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde prosedür görmektedir. WTI Orta Amerika'dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verdiği isimdir.

Petrolün fiyatı amacıyla nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR