Benzin, Dizel Fiyatını 12 TL Altına İndirecek İndirim İptal! Depoyu Bugün Fulleyin! 1,5 Lira Zam...

Benzin, Dizel Fiyatını 12 TL Altına İndirecek İndirim İptal! Depoyu Bugün Fulleyin! 1,5 Lira Zam...
YAYIN TARİHİ: 23.02.2022 13:52:00

Herkesin farkına vardığı şekilde neredeyse her hafta bezin ve dizele zam geliyor. Bu anlamda tam tersi olarak benzin ve dizel fiyatlarına 12 lira altına inmesi şeklinde bir beklenti bulunduğu gündeme getirilmişti.

Bu anlamda otomobil sahiplerine kötü haber verildi ve brent petrolün bu sabah 98 dolar civarını geçmesi ile akaryakıt fiyatlarına bu ay içersinde 1,5 TL’ye yakın zam uygulanacağı belirtildi. KDV yani vergi indiriminin akaryakıt fiyatlarında da uygulanarak benzin ve motorinin fiyatının 13 TL’nin altına düşeceği tahmini gündeme gelmişti. Fakat bu iti haberin sonrasında araba sahiplerine kötü bir haber daha geldi. Rusya-Ukrayna gerginliği petrolü son 7 senenin zirvesine taşıdı. Petrol fiyatları geride bıraktığımız hafta 89 dolara kadar gerilemişken, dün gece Rusya lideri Putin’in açıklamalarıyla ve ilerlemelerle brent petrol 97 doları da geçti. Brent türü ham petrol yüzde 2 oranında artışla 7 senenin en yüksek düzeyi olan 97.21 dolara ulaştı ve akaryakıta dev zam beklentisi arttı.

BENZİN VE DİZELE 1,5 TL ZAM

Analistler, gerginliğin devam etmesi ve yaptırımların gelmesi ile eş güdümlü petrolün varil fiyatını 100 doların üzerinde bekliyorlar. Konu ile alakalı olarak Rusya-Ukrayna gerginliğinin Türkiye’yi en çok petrol fiyatları ile olumsuz etkilemesi beklendiği belirtilirken petrolün varilinin 90 doların altına gelmesi ile eş güdümlü akaryakıta yapılması plan edilen indirimden de vazgeçildiği aktarıldı.


Fiyatların 95 dolar ve üzerinde kalması durumunda yeni zamların gelmesinin kaçınılmaz bulunduğu belirtilirken yetki sahibi bir isim indirimin unutulması gerekliliğini bu ay içersinde benzin ve motorine 1,5 TL seviyesinde zam yapılacağını belirtti. Yetki sahibi isim açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İndirimi unutun. Bu ay içeirsinde benzin ve motorine büyük olasılıklı 1,5 TL seviyesinde zam yapılacak” 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR