Başvuran Herkes Emekli Olacak! 3-5 Ve 10 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Bugün Başladı Dilekçe Verin

Başvuran Herkes Emekli Olacak! 3-5 Ve 10 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Bugün Başladı Dilekçe Verin
YAYIN TARİHİ: 5.01.2022 12:13:00

3- 5 ve 10 yıl erken emekli olabilirsiniz. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren haberler gelmeye devam ediyor. Bu anlamda SGK tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Emekli adayı emeklilik hakkı bağlamında yaş şartını bekliyor. Fakat kişilerin bazı durumlarda gözden kaçırabildikleri hakları olabiliyor. Genellikle işe girmeden evvel askere giden yada doğum yapan çalışanlar gibi. Sosyal Emniyet Eksperi emeklilikte askerlik borçlanmasını ele aldı.

Emekli olamayanlar bağlamında sağlanan borçlanma hakkı çok mühim faydalar sağlıyor. Öyle ki birtakım hallerde askerlik ya da doğum borçlanması ilk işe giriş tarihi değiştireceğinden 3-5 ve 10 seneye kadar uzanan erken emeklilik üstünlüğü sunuyor. SGK Eksperi askerlik borçlanmasını bir soru ile ele aldı.

BUGÜN AÇIKLAMA YAPILDI 3 YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ 


Sosyal Emniyet Eksperi Ekrem Sarısu, askerlik borçlanmasının sağladığı üstünlüğü bir çalışanın sorusu üzerinden aktardı. Kendisine sorulan soruya cevap veren Sarısu askerlik borçlanmasının sunmuş bulunduğu üstünlükleri şu şekilde açıkladı. 

İşyerinde çalışan bir erkek vatandaş emeklilik verileri kapsamında "25 Aralık 1968 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 15 Nisan 2000. Toplam 6429 gün primim var. Şu an sigortalı olarak çalışmaktayım." verilerini verdi. Çalışan sosyal emniyet eksperine ise ne zaman emekli olacağını ve askerlik borçlanması yapması halinde emekliliği amacıyla yararı olup olmayacağını sordu. 

SGK uzmanı bu soruya ilk olarak çalışanın tabi bulunduğu emeklilik şartlarını açıklayarak cevap verdi. SGK Eksperi soruya verilen cevabunda "Emekli olmak amacıyla 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 575 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 25 Aralık 2028’de emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. Çalışanın işe girmeden evvel askerliğini 18 ay olark yapmış olması halinde askerlik borçlanmasının sunacağı üstünlüğü aktaran sosyal emniyet uzmanı "Askerlik sürenizin 17 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak amacıyla 25 sene sigortalılık süresi, 5950 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. 3 sene erken emekli ettiğinden askerliğinizin 11 ayını borçlanmalısınız." verisini verdi. 


Askerliğini yapmadan evvel sigortalı bir işte çalışmayanlar, askerlik borçlanması ile ilk işe giriş tarihini askerlik süreci ve borçlanma süresine göre öne çekebilirler. 

10 SENE ERKEN EMEKLİ OLMA YOLLARI 


SGK Yıpranma Payı Genelgesi ile birlikte erken emekli eden meslekler listesi de güncellenmiş oldu. 45 meslek amacıyla erken emeklilik müjdesi gelir iken tehlikeli işler kategorisinde yer alan ya da yoğun gerilim ve risk sahibi olan işlerde çalışan vatandaşlara yalnızca 10 yılda emeklilik hakkı tanındı. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK fiili hizmet zamanı zammı ile birlikte çalışma zamanına eklenen yıpranma payı ile daha kısa sürede emekli olma olanağı sunulmaktadır. 

5 YIL ERKEN EMEKLİ OLMA YOLLARI


Erken yaşlanma ile  4/1 – (a),  4/1 – (b) ve 4/1 – c   kapsamındaki çalışanların emekli olabilecekleri bildirildi. Bu normal çalışan sigortalılar amacıyla hem yaş hem de prim avantajını yanında getiriyor. 1999 senesinde ilk defa SSK'lı olan bir çalışan 60 yaşında ve 7.000 günle emekli olabilmektedir. Fakat erken yaşlanmanın belirlenmesi halinde aynı çalışan 55 yaşında ve 5400 gün primle emekli olabilecekler. Bu da 5 senelik bir erken emeklilik manasına geliyor. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER