Başvuran Anında Alıyor! İstifa Eden Kıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı Ve Fazla Mesai Ücreti Veriliyor

Başvuran Anında Alıyor! İstifa Eden Kıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı Ve Fazla Mesai Ücreti Veriliyor
YAYIN TARİHİ: 19.02.2022 09:52:00

Çalışanların haklarının savunulduğu birçok güzel haber gelmeye devam ediyor. Özellikle istifa eden işçinin hakları oldukça merak konusu olmaktadır. Bununla birlikte istifa eden bir işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Sorusu son zamanlarda gündemde olan sorular arasında yer alıyor. İşte bu ve benzeri sorulara daire merak edilen ayrıntıların tamamı!

Bir işçi haklı bir neden bağlı olmaksızın istifa etmesi durumunda yani keyfi olarak işi bırakması durumunda tazminat hakkını kaybetmektedir. Eğer işçi ihbar süresine uymadan işten ayrılırsa işverene tazminat bile ödeyebilmektedir. Ancak haklı sebeplerden istifa eden ve bunu kanıtlayan işçi; kıdem tazminatı, senelik izin, hafta sonu izni gibi haklarını talep edebilir. Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için o işyerinde 1 sene boyunca çalışmış olması gerekmektedir.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için aynı işverene bağlı olarak 12 ay boyunca çalışması gerekmektedir. İşçinin keyfi sebeple işten ayrılması sonucunda kıdem tazminatı verilmemektedir. Ancak erkeklerde askerlik durumu, kadınlarda da evlilik durumundan dolayı işten ayrılmaları mecbursa kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Budurumlarda brüt maaş üzerinden hesaplamalar yapılarak, tazminat alınabilmektedir.
Emeklilik süresi dolmuş prim ödeme gün sayısı dolmuş kişiler de istifa durumunda kıdem tazminatı alabilmektedir. Böylece tazminat almak konusunda etkili bir kazanıma sahip olabilirsiniz. Elbette ki bu tür kazanımları elde etmek için öncelikli olarak kıdem tazminatı hesaplama işlemine dair kapsamlı verilere hakim olmalısınız! İşte detaylar!

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplaması da işçiler tarafından merak edilmektedir. İşveren, işçinin işe başlama tarihinden işi bırakma gününe kadar tam bir yıl için giydirilmiş brüt ücret ödemek zorundadır. Eğer 1 yıldan fazla sürelerde çalışma sonucu istifa eden kişiler için aynı oran üzerinden ödeme yapılmaktadır. 3.500 lira brüt ücret üzerinden çalışan biri 5 yıllık bir işçi ise ve işten çıkarılması sonucunda 17.500 lira tazminat almaya hak kazanmaktadır. Bu tazminat ücretinin içerisine yol parası, yemek parası, prim gibi tüm yan haklar da tazminat bedeline dahil edilmektedir.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR