Banka Müşterisi Olmak İsteyen Herkesi İlgilendiriyor! Bankacılıkta Yeni Bir Dönem…

Banka Müşterisi Olmak İsteyen Herkesi İlgilendiriyor! Bankacılıkta Yeni Bir Dönem…
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 13:03:00

Banka müşterisi olmak için olmazsa olmaz olan ‘ıslak imza’ dönemi kapanıyor. Bankalar artık uzaktan kimlik tespitiyle müşteri alabilecek. 

Bankacılıkta yeni bir döneme adım atıldı. Artık herhangi bir banka müşterisi olmak veya hesap açmak için fiziksel olarak bankaya gitmek zorunda kalmayacaksınız. Bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek.

Sistemin işleyişine dair Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği hazırlıklarını tamamladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Mobil, web tabanlı uygulamalar, internet şubesi ve telefon hizmeti gibi elektronik hizmetler yoluyla uzaktan kimlik tespitinde istenecek bilgiler belirlendi.

BİLGİLERİN DOĞRULUĞU TEYİD EDİLECEK

Uzaktan kimlik tespitinde uygulanacak yöntem, yüz yüze yapılan kimlik tespitinde alınması gereken bilgilerin tamamını kapsayacak şekilde planlandı. Bilgilerin teyidinde asgari seviyede risk ihtiva edecek şekilde hareket edilecek.
 
Uzaktan kimlik tespiti, sürekli iş ilişkisi tesis edilmeden önce tamamlanacak. Kimlik tespiti kapsamında alınan adres ve kimlik bilgileri ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın veri tabanı üzerinden sorgulanarak teyit edilecek. Uzaktan kimlik tespitinde alınan bilgiler, teyide yönelik her türlü bilgi ve belge ile her türlü ortamdaki kayıtlar talep edildiğinde yetkili mercilere verilmesine imkân verecek şekilde korunacak.

KURALLARA RİAYET EDİLMEZSE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Müşteri hakkında suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler kapsamında alınması gereken bilgiler alınacak. Asgari olarak iş ilişkisinin amacı ve mahiyeti (hesap açma amacı, talep edilen ürünler ve benzeri) belirlenecek.


İşleme konu malvarlığının ve müşteriye ait fonların kaynağı ile ortalama gelir bilgisi istenecek. Açılacak hesabın aylık tahmini işlem hacmi ve işlem sayısına yönelik bilgiler alınacak. Yükümlülerce, uzaktan kimlik tespitine ve müşterinin tanınmasına ilişkin olarak tebliğle getirilen hususlara riayet edilmemesi halinde 5549 sayılı Kanun'da öngörülen cezalar uygulanacak.

UZAKTAN BANKA MÜŞTERİSİ OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Uzaktan banka müşterisi olmak veya hesap açtırmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) de rehber niteliğinde bir infografik hazırladı. 

Uzaktan kimlik tespiti için mutlaka yeni T.C. Kimlik Kartı'na ve akıllı telefona sahip olunması gerekmektedir.  Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler okunabilir olmalıdır. Hasar görmüş bir kimlik kartı ile işlem yapılamaz. Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirin veya banka internet sitesine adresine girin.

Mobil uygulamayı indireceğiniz platformun güvenliğini veya giriş yapacağınız bankanın internet adresinin doğruluğunu kontrol edin. Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici unsurları kullanmayın. İşleminizi bilgisayarla yapacak dahi olsanız, telefonunuzu yanınızda tutun. Görüşmede kameranız açık olsun.

Banka tarafından bilgilerinizin doğrulanması gerçekleştirildikten sonra uzaktan kimlik tespiti işlemini gerçekleştirmek için banka temsilcisi ile irtibata geçeceksiniz. Bankanız, telefonlardaki NFC'yi (Yakın Alan İletişimi) kullanmanızı istenebilir. NFC'nin nasıl açılacağını öğrenmeniz gerekir. Doğrulama için hesap açmak istediğiniz banka başka bir bankadan, para transferi yapmanızı isteyebilir.

İşlemler esnasında başvuru formuna girdiğiniz bilgilerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olun. Sorulara eksiksiz ve net cevaplar verin. Görüntü ve ses kalitesinin, şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi kısıtlamaya imkân vermeyecek şekilde olduğundan emin olun. Görüşme boyunca işlemler sadece sizinle gerçekleşir. İşlem güvenliğiniz için üçüncü bir kişiden yardım almamanız gerekir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER