Bakan Yanık Açıkladı! Sosyal Yardım Ödeme Miktarlarına Zam Geldi! İhtiyaç Sahiplerine Destek Sürüyor

Bakan Yanık Açıkladı! Sosyal Yardım Ödeme Miktarlarına Zam Geldi! İhtiyaç Sahiplerine Destek Sürüyor
YAYIN TARİHİ: 12.07.2021 13:24:00

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından son dakika müjdeli haber geldi. Sosyal yardım ödemelerine zam yapıldığını açıkladı. Kim ne kadar zam alacak? İşte açıklamanın detayları ve zamlı ödemeler...

Son Dakika ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından yapılan destek ödemeleri sürerken verilen bu maiktarlarda değişikliğe gidildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından son dakika müjdeli haber geldi.

Temmuz 2021 memur maaşlarına yapılan düzenlemenin ardından sosyal hizmet modelleri kapsamında da yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan bu düzenlemeler doğrultusunda evde bakım ücreti ve Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri ve yaşlı aylıklarında gerçekleştirilen düzenleme ile miktarların arttırıldığı belirtildi.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİNE ZAM!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, 2021 Temmuz ayı ödeme döneminde 775 bin yaşlı, 640 bin engelli olmak üzere toplam 1.4 milyonu aşkın vatandaşa aylık ödendiği açıklamasında bulundu. Bakan Yanık açıklamasında, 2021 yılında yapılan destek ödemelerinin toplamda 13 milyar TL’ye ulaşmasını bekledikleri açıklamasında bulundu.

Bakan Yanık, Yaşlı ve engelli aylıkları ilgili olarakta, memur maaşlarına yapılan zamla beraber artırıldığına işaret ederek, yaşlı aylıklarının 763,67 TL’den 828,21 TL’ye çıkarıldığını, yüzde 40-69 engelli raporu olan vatandaşında aylıklarının 609,61 TL’den 661,13 TL’ye çıkarıldığını, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların aylıklarında da değişiklikle beraber 914,41 TL’den 991,69 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

EVDE BAKIM YARDIMINA ZAM GELDİ!


Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamaya göre, bakıma muhtaç engelli yakınının bakımını üstlenen 530 bin vatandaşa “evde bakım yardımı” yapıldığı açıklamasında bulundu. Bakan Yanık, açıklamasında 2021 yılı temmuz-aralık dönemi için evde bakım yardımı ile ilgili olarak aylık 1.657,86 TL’den 1.797,97 TL’ye çıkarıldığı açıklamasında bulundu. Bakan Yanık ayrıca ağır silikozis hastalarına ödenmekte olan aylık desteğin de 1.677,45 TL’den 1.819,22 TL’ye çıktığı açıklamasında bulundu.

1.259 TL'YE ÇIKARILDI!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarına ilişkin olarakta açıklamalarda bulundu. Açıklamasında çocukların, öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini esas aldıklarına vurgu yaparak, bu kapsam doğrultusunda ihtiyaç sahibi olan aileler için çocukları için SED hizmeti sunulduğu açıklamasında bulunmuştur.

Bakan Yanık açıklamalarına devam ederken, SED hizmeti için çocuk başına yapılmakta olan ortalama yardım miktarının 1.161 TL’den 1.259 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Temmuz ayında SED hizmetiyle çocuklar için 170,9 milyon TL’lik destek sağlandığı açıklamasında da bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Sosyal hizmet modelleri ile ihtiyaç sahibi vatandaşları desteklediklerini vurgu yaparak, bu kapsamda vatandaşların ekonomik ve sosyal hayata eksiksiz olarak katılmasını amaçladıklarını ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti. Bakan Yanık, “Sosyal yardım ödeme miktarlarını artırarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza desteklerimizi sürdürüyoruz.” açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER