Bakan Koca'dan Son Dakika Önemli Açıklama Geldi! Bakan Koca Şaşırtan Müjdeli Haberleri Sıraladı!

Bakan Koca'dan Son Dakika Önemli Açıklama Geldi! Bakan Koca Şaşırtan Müjdeli Haberleri Sıraladı!
YAYIN TARİHİ: 26.11.2021 00:01:00

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından vatandaşın yüzünü güldürecek önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Koca açıklamasının tüm detayları haberimizde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, önemli açıklamalar ve müjdeli haber geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerçekleştirilen, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamasında 2022 yılı Bütçe Kanunu Teklifi kapsamında sunum yarparak burada vatandaşı sevindirecek önemli açıklamalar da bulundu. İşte o açıklamanın detayları...

BAKAN KOCA'DAN MÜJDELİ HABER GELDİ!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gerçekleştirdiği sunum sonrasında milletvekillerinden gelen soruları yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulunarak  “Sabah konuşmamda çalışmaları tamamlanmış olan Turkovac aşımızın Acil Kullanım Onayı'na başvurduğunu söylemiştim. Özellikle sizlerin de sevineceğinizi umduğumu belirtmiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesini bitirdik, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki en modern ve gelişmiş merkezi olduğunu bildiğimiz merkezin inşaatını gelecek yılın sonunda bitirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

3-4 HAFTA İÇİNDE SİZLERLE BULUŞTURACAĞIZ!

Sağlık Bakanı Koca, burada açıklamalarına devam ederken, Covid-19 ile ilgili çeşitli görüşler söylendiğinin altını çizerek şu açıklamalarda bulundu,  “Molnupiravir etken maddeli ilaç için ‘yurtdışından temin edecek misiniz' sorusu soruldu. Molnupiravir ilacı Covid-19 için ruhsatlandırılan, FDA için şuan onay aşamasında ve İngiltere'de de onay almış bir ilaç. Bu ilaçla ilgili yine ilk defa geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, yani Cumhurbaşkanımızın imzası ile zorunlu lisans verildi.


Yani ülkemizde bunu bütün firmalara da bildirdik, bu ilaçla ilgili bize müracaat edebilirsiniz. Zorunlu ruhsat kapsamında değerlendireceğiz, ruhsat vereceğiz ve devamında da vatandaşımızı erken dönemde bu ilaç ile buluşturacağımızı ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla 700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetli olacağını tahmin ettiğimiz ilacı, 3-4 hafta içinde vatandaşımız ile buluşturacağımızı ümit ediyorum” ifadelerini kullandı. 

"SMA TARAMALARINI YAPIYOR OLACAĞIZ"

Bakan Koca açıklamalarına devam ederken, SMA'nın çocukları ve ailelerin ilgilendiren son derece hassas bir konu olduğuna vurgu yaparak, “SMA ile mücadele etmek yani önlemek gerekiyor. Resesif geçen bir hastalık olduğu için evcilik öncesi zorunlu tarama kapsamına alıyoruz. Bununla ilgili bildiğiniz gibi 3 hatta 4 haftadan bu yana ihale süreci devam ediyor. Bu süreç tamamlandı. Olması gereken en uygun maliyet noktasına da gelmiş oldu. Yıl bitmeden evlilik öncesi zorunlu tarama kapsamına bütün Türkiye'de başlayacağız. Ayrıca yeni doğan bebeklerimiz için biliyorsunuz topuk kanı alıyoruz. Yine aynı çerçevede yeni doğan bebeklerimize de bu anlamda topuktan kan alarak SMA taramasını yapıyor olacağız. Çünkü bu tedaviyi belirliyor olacak” açıklamasında bulundu.

40 BİN SAĞLIKÇI ATAMASI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 40 bin sağlıkçının atamasının gerçekleştirileceğini belirterek şu ifadelere yer verdi,“40 bin kişi ile ilgili; KPSS puanına göre, ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle, mülakat yapılmadan 30 bini sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Ayrıca yine mülakat yapılmadan kura ile 10 sürekli işçi alımı da yapılıyor olacak. Hemşire, ebe, sağlık teknikeri, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimci, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti ve sağlık fizikçisi unvanlarında alım olacak” açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER