Bakan Karaismailoğlu, Önemli Açıklamalarda Bulundu! İstanbul'lulara Müjdeyi Verdi!

Bakan Karaismailoğlu, Önemli Açıklamalarda Bulundu! İstanbul'lulara Müjdeyi Verdi!
YAYIN TARİHİ: 3.04.2021 14:29:00

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan İstanbul'luları sevindirecek müjdeli haber geldi. İstanbul'da devam eden metro hatları ve yapımı biten hatlardan bahsederek kesintisiz ulaşımın sağlanacağını vurguladı! İşte detaylar...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan İstanbul'luları sevindirecek müjdeli haber geldi. Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattının Şeyhli istasyonunda düzenlenen ilk ray kaynak törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, burada önemli açıklamalarda bulundu. Yüzde 91'inin tamamlandığını belirterek, süratle devam eden hattın tamamlanmasının ardından, kesintisiz ulaşımın sağlanacağı mücdesini verdi.

"DEVAM ETTİĞİMİZ 5 ÖNEMLİ METRO HATTININ UZUNLUĞU"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'a kazandırdıkları Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi eserlerden de bahsederek, İstanbul Havalimanı ile dünyanın transit merkezi haline getirdikleri açıklamalarında bulundu.

Açıklamalarına devam eden Karaismailoğlu, Megakent İstanbul'a bugüne dek 80 kilometrelik kent içi raylı sistem kazandırdıklarını belirterek sözlerine devam etti; "Devam ettiğimiz 5 önemli metro hattının toplam uzunluğu tam 91 kilometredir. Çok yakında yapımına başlayacağımız iki metro hattı da 13,5 kilometre uzunluğundadır. Projelerimiz tamamlandığında, İstanbul'un kent içi raylı sistemlerinin yarısını bakanlığımız yapmış olacaktır." açıklamasında bulundu.

"SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI İLE KADIKÖY- KARTAL- PENDİK METRO HATTI"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açıklamalarına devam ederken, İstanbul'daki iki havaalanı ile ilgili olarak, şehir merkezine metro konforuyla bağlayarak hızlı ve ekonomik bir ulaşım alternatifi sunmak adına hummalı bir çalışma yaptıklarına vurgu yaparak şöyle devam etti;

"Metrolarla sadece havaalanlarını bağlamıyor güzergah üzerindeki istasyonlarla da mahallelerimizi merkezlere bağlıyoruz. Bu çerçevede, bugün ilk ray kaynağını yapmakta olduğumuz Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattımızda çalışmaları süratle devam ettiriyoruz. Bu hattımız, İstanbul'un şehirler ve milletlerarası hava ulaşım terminallerinden birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Pendik Metro Hattı arasında raylı sistem bağlantısını kesintisiz sağlayacaktır." ifadelerine yer verdi.

Bakan Karaismailoğlu, 7,4 kilometre uzunluğundaki ayrıca 4 istasyonu bulunan bu hat için saatte tek yönde 70 bin yolcunun rahat, hızlı, güvenli ve ekonomik olarak seyahat edebileceği açıklamasında bulundu.


"VE SIRA GELDİ İLK RAY KAYNAĞINI BAŞLATMAYA"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, açıklamalarına devam ederken, bugün itibarıyla hattın tünel inşaatındaki kazıları tamamladıklarını belirtti. Ayrıca projenin tünel ve iç kaplama betonu imalatları ile birlikte istasyon betonarme ve ince işlerinin devam ettiği açıklamalarında bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, Demir yolu işleri ve elektromekanik imalatlarının da başladığını dile getirerek açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Bugüne kadar hattımızda 15 bin 970 metre tünel kazısı yaptık. 90 bin metreküpün üzerinde beton döktük. 14 bin 536 metrelik ray montajı işinin yüzde 73'ü yani 10 bin 674 metresini tamamladık. Ve sıra geldi ilk ray kaynağını başlatmaya. Proje bedeli 2 milyar 369 milyon lira olan hattın inşai faaliyetlerde ilerlemesi yüzde 91; elektromekanik işlerde ilerleme ise yüzde 20 mertebesinde. Metromuzun tamamlanmasıyla birlikte, 2021-2045 yıllarında ekonomik kazançlarımızın toplamı 181 milyon 297 bin avro olacak." ifadelerini kullandı.

"5 METRO HATTININ YAPIMI DEVAM EDİYOR"

Ulaştırma ve Altyapı BakanI Karaismailoğlu, İstanbul'da, bakanlık tarafından inşa edilen "Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı", "Bakırköy sahil (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı", "Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir", "Gayrettepe-Kağıthane-Kemerburgaz-İstanbul Havalimanı", "Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı" metro hatlarının yapımlarının devam ettiğini belirtti.

"TÜM İMKANLARI İLE İSTANBUL'A DÖRT ELLE SARILMIŞTIR"

Yapımı devam eden bu hatlara ek olarak "Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Hattı" ile "Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projesi"ne de en kısa sürede başlanacağını dile getiren Karaismailoğlu, "İstanbul'un ihtiyaçları her geçen gün artıyor. İstanbul hizmet ister. Devlet aklı, ileri görüşlülüğü ve planlı bir yaklaşımla İstanbul'u yarınlara eksiksiz olarak hazırlamak bizim için çok önemli. İstanbullular müsterih olsun. Devletimiz ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tüm imkanlarıyla İstanbul'a dört elle sarılmıştır. İstanbullular için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz." açıklamalarında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER