Bakan Elvan Gelir Desteği Kaybı Müjdesi Geldi! Kimler Yararlanabilecek? Ziraat Bankası Son 5 Yılda..

Bakan Elvan Gelir Desteği Kaybı Müjdesi Geldi! Kimler Yararlanabilecek? Ziraat Bankası Son 5 Yılda..
YAYIN TARİHİ: 13.06.2021 00:24:00

"Geçen yıl bu amaçla ayrılan 4.2 milyar liralık ödeneği 4.5 milyar liraya çıkarmıştık. Bu yıl da yüzde 22.5 artışla 5.5 milyar liraya yükselttik" a

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklamada esnafla beraber çiftcinin de bu süreçte gelir kaybını önlemek adına destek sağlanacağı müjdesi geldi. Hükümet yaşanan bu gelir kaybını önlemek adına dört koldan çalışma derçekleştiğini ve finansman desteği yapılacağını açıkladı.

Bakan Elvan, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üreticilere kullandırılmış olan ve ertelenen düşük faizli krediler için çiftci adına ödenen gelir kayıplarının karşılanması amacıyla bu yıl 5.5 milyar liralık destek sağlanacağı açıklamasında bulundu. İşte desteğin tüm detayları...

BAKAN ELVAN'DAN AÇIKLAMA!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, korona virüs(KOVİD-19) salgını ile mücadele döneminde çiftçilere kredi borçlarını ertelemeleri adına, taksit imkânı getirildiğini ayrıca kurumsal ödeme kolaylıkları sağlandığını belirterek, "Geçen yıl bu amaçla ayrılan 4.2 milyar liralık ödeneği 4.5 milyar liraya çıkarmıştık. Bu yıl da yüzde 22.5 artışla 5.5 milyar liraya yükselttik" açıklamasında bulundu. Ziraat Bankası'nın son 5 yıllık sürede tarımsal üreticilere kullandırılan kredi hacmi 200 milyar lirayı geçtiği ifade edilmiştir.


Kuraklığın meydana geldiği bölgelerde gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları sonuçlarına göre çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği açıklaması yapıldı. Bu kapsamda yaşanan kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de yaşanan verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacağı belirtilmiştir. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen desteklere ilişkin bilgi verdi.

"KREDİLERİ ERTELENEBİLECEK YADA TAKSİTLENDİREBİLECEK"

Bakan Elvan, Korona virüs salgınından dolayı geçen yıl Hazine faiz indirimli kredilerin geri ödemelerinin 6 ay süreyle faizsiz ertelendiğini belirtilmiştir. Yapılan açıkalmaya göre, Nisan ayında da tarımsal üreticilerin borçlarına yeniden yapılandırma imkânı sağlandığı açıklaması yapılmıştır. Bakan Elvan, "1 Ocak 2020-31 Aralık 2022 arasında meydana gelebilecek doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin kredileri, krediye konu ürünleri, varlıklarının afetlerden etkilenmesi durumunda kredileri ertelenebilecek ya da taksitlendirebilecek" açıklamasında bulundu. 

GEÇEN YILA ORANLA ALIM FİYATLARINDA ARTIŞ!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2021 yılında hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarında  bir önceki yıla oranla önemli ölçüde artış yaşandığını belirterek, "Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin sert ekmeklik buğday alım fiyatı yıllık yaklaşık yüzde 36.4 artışla 2 bin 250 TL/ton, arpa alım fiyatı yaklaşık yıllık yüzde 37.3 artışla 1750 TL/ton, kırmızı mercimek alım fiyatı yıllık yaklaşık yüzde 43 artışla 5000 TL/ton, nohut alım fiyatı yüzde 21 artışla 4050 TL/ton olarak açıklandı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün yaş çay alım fiyatı ise yıllık yaklaşık yüzde 18.3 artışla 3.87 TL/kg olarak belirlendi" ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER