Az Önce Açıklandı! EYT 2022 Emeklilik Modelinde Hemen Emekli Olacaksınız! Bu Grupta Yer Alanlara Var

Az Önce Açıklandı! EYT 2022 Emeklilik Modelinde Hemen Emekli Olacaksınız! Bu Grupta Yer Alanlara Var
YAYIN TARİHİ: 29.12.2021 12:22:00

EYT ile alakalı son dakika gelişmeleri neler? Bakan Bilgin'in son dakika açıklamaları sonrasında, 2022 senesinde EYT düzenlemesi amacıyla en mühim açıklamalardan bir tanesi de AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'ndan geldi. EYT'nin ne vakit çıkacağı ve kimleri kapsayacağı araştırılıyor. Peki EYT çıkacak mı? Kim yararlanır? İşte EYT ile alakalı son detaylar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2022 senesinden oldukça bekllenti içine girmiş durumda. 2021 senesi sonucunda gelen açıklamalar ile yaş koşulu ile emekli olamayanlara belli şartlar ile emeklilik hakkı sağlanması bekleniyor. EYT kapsamında olan kişilerin bekledikleri sistemde olan her bireyin emekli edilmesi olsılığı ise en düşük olasılık olarak gösteriliyor. EYT'de gelebilecek sistem amacıyla en güçlü olasılık ise kademeli emeklilik olarak gösteriliyor. Belli koşulların belirlenmesinin sonrasında bu koşullar uyan EYT'lilerin ilk kapsamda emekli edilmeleri daha sonra ise bu kapsam içine dahil olanların emeklilik hakkı kazanmalarına olanak gerçekleştiren düzenin benimsenebileceği Ankara'dan gelen bilgiler arasında yer alıyor. 


AK PARTİ'DEN 2022 YILI İÇİN EYT AÇIKLAMASI GELDİ

2022 senesinde EYT düzenlemesi amacıyla en mühim açıklamalardan bir tanesi de AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'ndan geldi. TV'de canlı yayınlanan bir haber programına telefonla bağlanan AK Partili isim EYT'li kişilerin müsteri olmaları gerekliliğini 2022'de kesinlikle bir çalışma yapılacağını söyledi. 

AK Parti milletvekili M. Emin Akbaşoğlu "EYT ile ilgili bir konu Meclis Genel Kurulu'nda gündeme geldi. Ortada herhangi farklı bir açıklama söz konusu değil. Sayın Bakanımız Vedat Bilgin Bey, bu konuyla ilgili kamuoyunda gündeme ilişkin açıklamaları olmuştu. Sayın Cumhurbaşkanımız, toplumumuzu ilgilendiren her konuya dair, bu konuların değerlendirilmesi, çalışılması ve çözümüne dönük yaklaşımlar sergilenmesi hususunda gerekli talimatları hem bakanlarımıza hem parti yetkili kurullarına vermektedir." ifadelerini kullanmıştı. 
EYT'DE İŞE GİRİŞ TARİHİ ÖNEM KAZANDI! İŞTE EYT'DEN EMEKLİ OLACAK KİŞİLER 


EYT bağlamında henüz Ankara'dan resmen bir açıklama yapılmış değil. Ancak gündemde yer alan son iddia ise belli bir prim güne ulaşmış olan çalışanların emekli edilmesi. Sınır prim gün rakamları ise 5000 gün ile 6000 gün olarak uygulanabileceği ifade edilirken 20 sene yada 25 yaş şartlarının da EYT ile emeklilik düzenlemesinde olabileceği ifade ediliyor. Çalışma Bakanlığı EYT 2022 amacıyla bu yönde bir karar alırsa 1996 ve evvel işe girişleri olup primleri tamamlayanların ilk emeklilik kapsamında olabileceği de konuşuluyor. 


 

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?


8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 sayılı kanunla emekli olabilmek amacıyla lüzumlu sigortalılık zamanı (erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl) ve prim ödemesinin (5000 gün) yanı sıra yaş koşulu (58 amacıyla 58) bulunmaktadır. kadınlar, erkekler bağlamında 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999 tarihinden evvel sigortalı olanların yeni koşullara entegrasyonu da sigorta zamanına göre kademeli olarak sağlanmıştır. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR