Ayçiçek yağına zam mı geldi? 5 litre ayçiçek yağı ne kadar? 5 ve 10 litre ayçiçek yağı kaç TL?

Ayçiçek yağına zam mı geldi? 5 litre ayçiçek yağı ne kadar? 5 ve 10 litre ayçiçek yağı kaç TL?
YAYIN TARİHİ: 11.11.2021 10:10:00

​Ayçiçek yağına zam mı geldi? 5 lt ayçiçek yağı ne kadar oldu? 5 litre ayçiçek yağı kaç lira? Türk lirasının değer kaybetmesi ile bir çok ithal ürüne de peş peşe zamlar geldi. Döviz kurunda yaşanan yukarıya yönlü hareket pek çok kaleme zam olarak yansıyor. Gelen zamlardan en çok büyülenen ürünlerin başında da ayçiçek yağı geliyor. Vatandaşın mutfaği amacıyla olmazsa olmaz ürünlerden biri olan ayçiçek yağı fiyatları son aylarda resmen uçuşa geçti.

Ayçiçek yağına zam mı geldi? 5 lt ayçiçek yağı ne kadar oldu? 5 litre ayçiçek yağı kaç lira? Türk lirasının değer kaybetmesi ile bir çok ithal ürüne de peş peşe zamlar geldi. Vatandaşın mutfağında olmazsa olmazlar arasında yer alana ayçiçek yağı fiyatı son senelerde gelen zamlarla eş güdümlü resmen uçuşa geçti. 

Habere göre Ayçiçek yağına en son yüzde 10'luk bir zammın geldiği belirtildi. Ayçiçek yağına zam gelir iken hem esnaf hem de müşteri bu durumdan rahatsız.

Ayçiçek yağı ne kadar oldu?


85 liraya satılan 5 litrelik ayçiçek yağının etiketi gene değişti ve 96 lira oldu.

Ayçiçek yağı nedir?


Ayçiçek yağı ayçiçeği bitkisinin çekirdeklerinden başka bir söyleyişle tohumlarından elde edilen açık sarı renkli ve hafif tadı olan bitkisel bir yağdır. Bünyesinde bol miktarda doymamış yağ asitlerini barındırır ve genel itibarıyla gıda hedefli kullanılır. Bunun yanısıra Biyodizel yapımında ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Ayçiçek yağı dünyada en çok imal edilen dört bitkisel yağdan birisidir.

KAYNAK: NTV 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER