Aşıda Beklenmedik Etki! Pfizer/BioNTech Aşısı Olanlarda Görüldü…

Aşıda Beklenmedik Etki! Pfizer/BioNTech Aşısı Olanlarda Görüldü…
YAYIN TARİHİ: 27.04.2021 11:49:00

İsrail'de dünyanın umut bağladığı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı olan kişilerde az sayıda "kalp kası iltihabı" görüldü. Yapılan açıklamaya göre vakaların incelendiği ve henüz bir sonuca varılmadığı ifade edildi.

Covid-19'a karşı aşılamada büyük bir başarı gösteren İsrail'de,  BionTech aşısıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye’de de uygulamaya konulan aşının İsrail’deki bazı insanlarda kalp kası iltihapçığına neden olduğu açıklandı.

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısı olan kişilerde az sayıda “kalp kası iltihabı” (Miyokardit) meydana geldiği belirtilerek, vakaların incelendiği ve henüz bir sonuca varılmadığı ifade edildi.

MİYOKARDİT VAKASININ AŞI İLE BAĞLANTISI İNCELENİYOR

İsrail’in Pandemi Müdahale Koordinatörü Nachman Ash yaptığı açıklamada, 5 milyondan fazla aşılanmış kişi arasında yapılan bir ön çalışma ile özellikle ikinci dozdan sonra meydana gelen “onlarca miyokardit vakasının” tespit edildiğini belirtti.

Ash, bunun alışılmadık derecede yüksek olup olmadığının ve aşıya bağlı olup olmadığının belirsiz olduğunu açıklayarak, “Sağlık Bakanlığı şu anda hastalık oranında fazlalık olup olmadığını ve aşılara atfedilip atfedilemeyeceğini inceliyor” dedi. Ash, bu konuyu “soru işareti” olarak nitelendirerek, Sağlık Bakanlığı’nın henüz bir sonuca varmadığına dikkat çekti. Vakaların çoğunun ise, 30 yaş kişiler arasında görüldüğü bildirildi.


Aşı ile miyokardit arasında bir bağlantı belirlemenin zor olacağını belirten Ash, genellikle komplikasyon olmaksızın ortadan kalkan bir durum olan miyokarditin çeşitli virüslerden kaynaklanabileceğini ve önceki yıllarda da benzer sayıda vaka rapor edildiğini açıkladı.

“AŞI İLE BAĞLANTI KURULMADI”


Pfizer/BioNTech tarafından yapılan açıklamada, şirketin İsrail’in ağırlıklı olarak Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı yapılan ve genç erkeklerden oluşan bir popülasyonda meydana gelen miyokardit gözlemlerinden haberdar olduğu bildirildi.

Olumsuz olayların düzenli olarak ve kapsamlı bir şekilde gözden geçirildiğini belirten Pfizer/BioNTech, “Genel popülasyonda beklenenden daha yüksek bir miyokardit oranı gözlemlemedik. Aşı ile nedensel bir bağlantı kurulmadı. Şu anda miyokarditin Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının kullanımıyla ilişkili bir risk olduğu sonucuna varacak hiçbir kanıt yok” dedi.

AŞI UYGULANMAYA DEVAM EDİLECEK

İsrail Ben Gurion Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu Direktörü Nadav Davidovitch ise yaptığı açıklamada, miyokardit vakaları ile aşı arasında bir korelasyon kurulsa bile, aşının uygulanmasını durduracak kadar ciddi görülmediğine dikkat çekti.

Davidovitch, “Bu, incelenmesi gereken bir durum ve son raporu beklememiz gerekiyor. Ancak ara bir analizde, Covid-19’dan hasta olma riski, aşının yan etkilerinden hasta olma riskinden çok daha yüksek görünüyor. Aşı sonrası miyokardit düşük ve geçicidir” dedi.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR