Aşı Olurken Hangi Aşıyı Seçmeliyiz? Hangi Aşı Daha Faydalı?

Aşı Olurken Hangi Aşıyı Seçmeliyiz? Hangi Aşı Daha Faydalı?
YAYIN TARİHİ: 1.04.2021 15:37:00

Türkiye'ye gelen BioNTech aşısının ardından hangi aşı daha faydalı hangisi yaptırılmalı araştırmaları yapılmaya başlandı. Sinovac aşısı mı yapılmalı? BioNTech aşısı mı tercih edilmeli? Hangisi daha etkili? Hangisi daha faydalı? Aşıların yan etkileri

Mutasyonlu virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Yayılım hızı daha hızlı şekilde ilerlerken endişeler artmaya devam ediyor. Bir yandan da mücadele de hız kesmeden devam ediyor. Sinovac aşısının ardından geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelen BioNTech aşısıda merak edilmeye ve araştırılmaya devaam ediyor.

Aşılamada sırası gelen vatadaş aşı randevusu oluştururken Sinovac yada BioNTech aşısını tercih edebilecek. Bu kapsamda kafalar karışık ve vatandaş uzmanlardan gelen açıklamaları takip ederken internet üzerinden de araştırmaları sürdürüyor. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, tarafından merak edilen sorular yanıt buluyor. İşte merak edilen soruya uzman yorumu...

HANGİ AŞI TERCİH EDİLMELİ?

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık klinik gözlemlerine de sayanarak önemli açıklamalar da bulundu. Açıklamasında toplumsal bağışıklığın sağlanması adına, Koronavirüs aşılamasında, vatandaşlara aşılara dair tavsiyelerde bulundu. Aşılamanın önemine vurgu yaparak, vatandaşın hangi aşıya erişirse o aşıyı yaptırmasının hayati önem taşıdığını ifade ederek devam etti; "Çünkü, hangi aşı olursa olsun net olarak gösterildi ki aşılar, ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor." açıklamasında bulundu.

İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı olarak da görev yapan Prof. Dr. İsmail Balık, Koronavirüs salgınında toplumsal bağışıklığın sağlanmasında etkili olan aşılar üzerine önemli değerlendirmelerde bulunarak vatandaşı bilgilendirdi.

DÜNYA GENELİNDE AŞILAMA İLE SALGIN KONTROL ALTINA ALINABİLİR!

Prof. Dr. İsmail Balık, açıklamalarına devam ederken, şu anda dünyada Koronavirüsile mücadele kapsamında, görülen mutantlara bağlı tekrar vaka sayılarıda büyük oranda artışları yaşandığına işaret ederek devam etti. Yayılımın arttığını ve İngiltere mutantının başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede kendini yaygın olarak gösterdiği açıklamalarında bulundu.

Prof. Dr. İsmail Balık, salgınla mücadele devam ederken, yayılımı önlemek adına bireysel tedbirlerin çok büyük önem taşıdığına değinerek ve küresel anlamda yaygın aşılanma ile bu mücadelenin kazanılabileceği görüşünü ifade etti.

Prof. Dr. İsmail Balık, Aşılama ile ağır hasta ve ölüm oranlarının ciddi şekilde düştüğüne vurgu yaparak, en kısa süre içinde dünya genelinde aşılama ile salgının kontrol altına alınabileceği açıklamasında bulunmuştur.

AŞILAR İNGİLİZ MUTANYINDAN ETKİLENMİYOR!

Prof. Dr. İsmail Balık, Şu an kullanımda olan aşılardan Biontech ve Sinovac'ın mutant virüsler üzerine etkisine de değinerek, "Aşılar, bu İngiliz mutantından etkilenmiyor, bu iyi bir haber. Şu anda yapılan aşıların tümü bu mutanta karşı da etkili." açıklamasında bulundu.

Açıklamalarına devam eden Balık, aşıların salgını kırma ve vaka sayılarını hızla azaltmada çok etkili olduğuna değinerek, İngiltere ve İsrail'de görüldüğünü aktararak açıklamalarına şu şekilde devam etti;

HAZİRAN SONUNA KADAR NÜFUSUN BÜYÜK KISMI AŞILANIRSA...


Prof. Dr. İsmail Balık, aşılamanın tüm hızıyla Haziran sonuna kadar sürerse koronadan kurtulmanın yakın olduğunu belirterek, "İngiltere, kısa bir zaman öncesine kadar Avrupa'da en fazla vakanın görüldüğü ülkeydi, ancak üç gündür Londra'da hiç ölüm görülmediği açıklandı. Hızlı bir şekilde salgın orada azaldı. İsrail'de ise neredeyse hiç vaka görülmez hale geldi. Neden? Çünkü, bu aşılanma ile sağlandı.

Aşıyla toplumsal bağışıklığı sağladılar. Salgınlarda nüfusun yüzde 60'tan fazlasını aşılarsanız, bir kısmı da hastalığı doğal yoldan geçirdiği için bağışıklık kazanmış olacağından salgın o ülke için sorun olmaktan çıkar. Türkiye'de aşı temininde sorun yaşanmazsa, Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi haziran sonuna kadar nüfusun önemli bir kısmı aşılanmış olacak ve sonbahara salgından uzaklaşmış olarak girmiş olacağız." açıklamasında bulundu.

SİNOVAC MI? BİONTECH Mİ?

Prof. Dr. Balık, Türkiye'de bugüne kadar Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısının yapıldığını, BioNTech aşısının da ülkeye geldiğini belirterek merak edilen konulara açıklık getirdi;

Açıklamasında, vatandaşların iki aşıdan birini tercih edebileceklerini ifade ederek açıklamalarını sürdürdü;

"Ankara Üniversitesi olarak her iki aşının da Faz 3 çalışmalarına katıldık. Vatandaşlarımız, hangi aşıya erişirse o aşıyı yaptırmalı, bu çok önemli. Çünkü, hangi aşı olursa olsun net olarak gösterildi ki aşılar, ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor. İngiltere'de sadece BioNTech yapılmadı, Astra-Zeneca da yapıldı. Bizim kullandığımız Sinovac aşısının yapıldığı ülkelerde de ölüm oranlarının ciddi oranda azaldığı görüldü. Bu veri bize de yansıdı, öyle ki Türkiye'de de artık 60 yaş üstünde ağır vakaları görmez hale geldik. Şu anda daha çok 40-60 yaş arasında. O nedenle, hangi aşıyı buluyorsak o aşıyı mutlaka yaptıracağız."

"Alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı Sinovac tercih edilebilir"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vatandaşlara şu an iki aşıdan birini yaptırabileceklerine yönelik seçenek sunduğunu belirten Balık, her iki aşı üzerine üniversitede yaptıkları klinik gözlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

"Klinik gözlemlerimize göre, eğer alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine tercihiniz varsa alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı olan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz. Çünkü, çalışmalarda sadece BioNTech değil diğer mRNA aşılarının daha çok reaksiyon yaptığı gözlendi. Ayrıca, mRNA aşıları, inaktif aşılara göre daha güçlü bağışıklık yanıtı yapıyor, immün sistem üzerine uyarıcı etkisi daha fazla olduğu için.

Dolayısıyla, bağışıklık yanıtı zayıf olabilecek bünyeye sahip olanlar, mRNA aşısını tercih edebilir. Bunlar kim dersek, obezitesi bulunanlar, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler veya çeşitli hastalıkları nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar, eğer seçenekleri varsa mRNA aşısı olan BioNTech aşısını tercih edebilirler. Ancak yine onlarda da inaktif aşısının çalıştığını, işe yaradığını söylememiz lazım. mRNA aşıları tek dozdan bir hafta sonrasından itibaren bağışıklık oluşturmaya başlıyor, inaktif aşılar ise ancak ikinci dozdan 15 gün sonra belirgin bağışıklık oluşturuyor." açıklamalarında bulundu.

İKİ AŞI ARASINDAKİ FARK YAN ETKİLERİ NELER?

Prof. Dr. Balık, kanser tedavi tamamlanmış olan hastaların tedavileri bittiğinden bağışıklık sistemlerinin toparlanmış olacağına vurgu yaparak, "Dolayısıyla bu kişiler için iki aşı arasında bir farklılık görülmez." ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Balık, "İleri yaştaki kişilerde de mRNA aşıları, daha etkin görülüyor ama onlarda bazı yan etki ihtimali daha fazla oluyor." açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Balık, Sinovac ve BioNTech iki aşıyı da değerlendirerek, yan etkileri açısından açıklamalarda bulundu;

"BioNTech aşısı, yan etki olarak daha fazla kendini gösteriyor. Bunlar, aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor, kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor." açıklamasında bulundu.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER