Aşı Olanlara Önemli Uyarı! Dikkatli Olun! "Süper Bulaştırıcı" Olabilirsiniz!

Aşı Olanlara Önemli Uyarı! Dikkatli Olun! 'Süper Bulaştırıcı' Olabilirsiniz!
YAYIN TARİHİ: 25.04.2021 16:39:00

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, aşı olan kişilerin, 'süper bulaştırıcı' olabileceğine dikkat çekti! Prof. Dr. Aydın önemli uyarılarda bulundu...

Koronavirüs ile mücadele de en önemli silahlarımızdan biri aşı. Bu koronavirüs salgınından kurtulabilmemiz adına aşılanma bıüyük önem taşıyor. Bu kapsamda tüm dünyada aşılar yapılmaya devam ediyor. Türkiye'de de bir süredir yoğun bir şekilde öncelik sırasına göre aşılar tüm hızıyla yapılmaya devam ediyor. Sinavac aşısının ardından Biontech aşısının da ülkemize gelmesi ile aşılar yapılmaya devam ediyor.

Aşı yaptıran vatandaşlar da bu konuda rehavet olabiliyor. Bu konuda aşı yaptıran vatandaşlarında aynı şekilde önlemlerini almaları gerektiği uyarısı yapılmaktadır.  Bu kapsamda Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, tarafından aşı olanlar için önemli uyarı geldi. Aşı olan vatandaşı "süper bulaştırıcılık" konusunda uyarılarda bulunarak, "Aşı olduğumuzda yalancı güvene kapılmayalım" açıklamasında bulundu. İşte detaylar...

"AŞI OLDUĞUMUZDA YALANCI GÜVENE KAPILMAYALIM"

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, tarafından koronavirüse dair yapılan açıklamada, koronavirüs salgınına karşı yapılan aşıların koruyuculuk sağladığını belirterek, kişilerin 'süper bulaştırıcı' olarak virüsü taşıyabileceklerine vurgu yaparak, "Aşı olduğumuzda yalancı güvene kapılmayalım" açıklamasında bulundu.


"SÜPER BULAŞTIRICI"

KTÜ Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüs aşısı olan kişilerin "süper bulaştırıcı" olarak virüsü yayma risklerinin olduğuna dikkat çekmiştir. Prof. Dr. Faruk Aydın, "Koronavirüs bulaşan insanların hepsi hasta olmuyordu. Kimisinde taşıyıcı kalıyor ve 'süper bulaştırıcı' oluyordu.

Kendisi mikroorganizmayı taşıdığı halde asemptomatik oluyor ve 'süper bulaştırıcı' olarak kalıyordu. Bu kişiler toplumda vardı. O yüzden test sayılarını çoğaltın, süper bulaştırıcıları yakalayın ki topluma virüs dağıtmaya devam etmesin. Şimdi geldiğimiz noktada, aşı olan vatandaşlarımız da tıpkı süper bulaştırıcılara benzer şekilde kendi hasta olmadıkları halde mikroorganizmayı boğazlarında taşıyıp başkalarına bulaştırabilirler. Aşı olduğumuzda yalancı güvene kapılmayalım. Virüsü alıp başkalarına taşıyabiliriz. Yapılan aşılar, boğazımızda bu virüsü taşımamaya yönelik aşı değil" açıklamasında bulundu.

AŞILI AŞISIZ KİŞİLERİN BİR ARAYA GELMEMESİ GEREKMEKTEDİR!

Prof. Dr. Aydın, Ülkede en baskın olan İngiliz varyantı virüs olduğuna dikkat çekerek, "Ama bunun dışında Güney Afrika ve Güney Amerika varyantlarının az sayıda da olsa var olduklarını biliyoruz. Bu virüslerin bulaşıcılığı hem artırdıkları hem de Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının aşıdan az etkilendiklerini biliyoruz. Aşılı olsanız da zaten boğazınıza yerleşecek virüse karşı savunmanız yok anlamındadır. Bu risk yüksektir ve aşılı ile aşısız kişilerin bir araya gelmesi durumunda virüsün bulaşabileceğini unutmamak gerekir" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER