Arıdan Gelen Mucizevi Etki! Kilosu 8 Bin Liradan Satılıyor…

Arıdan Gelen Mucizevi Etki! Kilosu 8 Bin Liradan Satılıyor…
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 13:25:00

Koronavirüs salgınıyla arı sütü, doğal ürünlerle beslenmek isteyen vatandaşların gözdesi haline geldi. İnsan vücuduna çok sayıda faydası olan arı sütünün sağımına başlandı. Kilosu 8 bin lira olan arı sütü, bağışıklığı güçlendirdiği için yok satıyor.

Genç işçi arıların, ana arı adaylarını ve ana arıları beslemek için ürettiği arı sütünün sağımı, çiçeklerin açtığı nisan ayında başlayıp ağustosa kadar devam edtmekte. Koronavirüs sebebiyle bu yıl arı sütüne büyük talep var. Bursa'da arı sütü üretimi yapan Mehmet Durgut ve Metin Kaya, bu yılın ilk hasadını yaptı. Kilosu pahalı olmasına rağmen stoklarını tüketen arıcılar bir kaç ay sonra üreteceği arı sütü siparişini de almış bulunuyor. Arı sütünü özellikle aileler çocuk gelişimine faydası olduğu için yoğun talep gösteriyor.

Arı sütü çok zengin bir madde olup, muhtevasında protein, karbonhidrat, yağların yanı sıra vitaminler B3, B6, B1, B2, pantotenik asit, folik asit, biotin, mineral maddeler potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, fenolik maddeler, aminoasitler, yağ asitleri, organik asitler bulunmakta.
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Arı sütünü gram gram sağdıklarını vurgulayan Mehmet Durgut, "Bu yıl 150 kovanla arı sütü üretimine başladık. 150 kovan arıdan günlük 1 kilo süt üretimi yapıyoruz. Arı sütü üretimi nisan ayında başlıyor. Ağustos ayına kadar devam ediyor. Arı sütünün bağışık sistemini güçlendirme ve hücre yenileme özelliği var bu sebepten dolayı yoğun ilgi görüyor. Özellikle aileler çocukların gelişimine katkı sağladığı için tercih ediyor. Beyin gelişimine önemli katkıları var. Koronavirüs sürecinde yoğun talep var tüm stoklarımızı sattık. Sadece yurt içi değil yurt dışından da talep büyük, gram gram sağdığımız sütün kilosunu 8 bin liradan satıyoruz" diye ifade etti.

Arı sütü üretiminin meşakkatli olduğunu belirten Metin Kaya, "Bu işi severek yapıyoruz. Bu ileri arıcılık bilgisi isteyen bir iş teknik bilgisi fazla herkes yapamıyor. Biz 3 aile 6 kişi her yıl 5 ay arı sütü üretimi yapıp Türkiye'nin her iline ve dünyanın farklı ülkelerine gönderiyoruz" dedi.

“YERLİ ÜRÜN KULLANMALARINI ÖNERİYORUM”

Vatandaşların saf arı sütüne ulaşmak için bildikleri yerden almasını gerektiğine dikkat çeken Faruk Aydın, "Bizden en çok ürün alan kesim ev hanımları bu ürünü çocukları için kullanıyorlar. Arı sütünün son zamanlarda değeri oldukça artmaya ve anlaşılmaya başladı. Yurt dışından özellikle ithal ürün geliyor. Bu gelen ürünlerin ne kadar gerçek olduğu tartışmalı ben tüketicilere yerli ürün kullanmalarını öneriyorum" diyerek uyarıda bulundu.

ARI SÜTÜ HANGİ RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİNİDE KULLANILIYOR?

Menopoza bağlı şikayetler: Yapılan küçük çaplı bir çalışmada, arı sütü menopoz sürecine bağlı şikayetleri hafifletmiştir.

Osteoporoz: Laboratuvar ve hayvan çalışmalarında arı sütü kemik erimesinde bazı faydalar göstermiştir.

Kan yağlarının (kolesterol) yüksekliği: Bazı araştırmalar arı sütünün yüksek kolesterol düzeyi için kullanımını destekliyor.


Erkek infertilitesi (kısırlık): Bir çalışma erkeklerdeki kısırlık sorunu için kullanımını önermektedir, ancak bu etkiyi desteklemesi için daha geniş çaplı klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Diyabet: Birkaç çalışma hem erkeklerde hem de kadınlarda bazı tip 2 diyabet şikayetlerini iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Destekleyici çalışmalara ihtiyaç vardır.

Mukozit (ağız yaraları): Radyoterapi ve kemoterapi alan hastalarda arı sütü, ağızda yaranın (oral mukozit) verdiği rahatsızlığı ve iyileşme süresini olumlu anlamda geliştirmiştir. Destekleyici çalışmalara ihtiyaç vardır.

Yüksek tansiyon: Hipertansiyonunuz varsa, kalp-damar hastalığı, inme (felç) ve diyabetik böbrek hastalığı gibi durumlar için daha fazla risk altında olabilirsiniz. Yapılan bir çalışmaya göre arı sütü proteini, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde faydalı olabilir.

ARI SÜTÜNÜN OLASI YAN ETKİLERİ

•    Arı sütü; kilo alımı, mide rahatsızlığı veya yüzde kızarıklık/döküntü gibi yan etkilere neden olabilir.

•    Arı sütünün içindeki bazı maddeler hormon benzeri etkiye sahiptir ve kanser hücrelerinin büyümesini uyarabilir. Bu nedenle meme ve prostat kanserli hastalar takviye olarak arı sütü kullanmaktan kaçınmalıdır. 


•    Arı sütü kan inceltici (sulandırıcı) ilaçların etkilerini artırabilir, kanama riski artar. 

•    Kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, arı sütü bu ilaçların etkilerini artırabilir.


•    Arı sütünü tıbbi amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışın.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER