Araç Sahiplerini İlgilendiren Yeni Düzenleme! 1 Mayıs Tarihinde Başlayacak...

Araç Sahiplerini İlgilendiren Yeni Düzenleme! 1 Mayıs Tarihinde Başlayacak...
YAYIN TARİHİ: 24.04.2021 16:34:00

Devreye alınan uygulamanın 1 Mayıs 2021’den itibaren Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak yürürlüğe gireceği açıklaması yapılmıştır. İşte detaylar...

Araç sahiplerini ilgilendiren yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımnlandı. Yapılan yeni düzenleme ile lastik etiketlemeye yeni düzenleme getirilerek, yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından, yapılan uygulamanın 1 Mayıs 2021’den itibaren Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak yürürlüğe gireceği açıklaması yapılmıştır.

ETİKETLEMEDEKİ TEMEL AMAÇ NEDİR?

(LASİD) Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği tarafından, yapılan açıklamaya göre, yenilenmiş olan lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiği açıklamaları yapılmıştır.

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği, Genel Sekreteri Erdal Kurt konu ile ilgili olarak, etiketlemenin 2012 yılından bu zamana kadar, Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte Türkiye'de de uygulandığını ifade ederek, "Etiketlemedeki bu değişikliğin temel amacı; küresel sürdürülebilirliğin sağlanması; ekonomik ve çevresel verimliliğin artırılması, sürüş güvenliğinin artırılmasıdır" açıklamasında bulundu.

GÜVENLİ LASTİK SEÇİMİ YAPABİLMEK İÇİN!

Erdal Kurt konu ilgili olarak ifadelerine devam ederken, yenilenen lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiğini vurgu yapmıştır. Bu kapsamda yeni etiketlerin üst bölümünde lastik kimlik bilgilerinin yer alacağı açıklaması yapılmıştır.

Erdal Kurt, lastik satın almak isteyen kişilerin, lastik bilgilerine ve lastik etiketinin dijital kopyasına sağ üst köşedeki karekod (QR) ile ulaşabileceği açıklamasında bulunarak, "Araç sahiplerinin lastik satın alırken doğru ve güvenli lastik seçimi yapabilmek için bu etiketleri dikkatle incelemesi çok önemli, doğru lastik seçimi ortak trafik bilincimizin bir parçasıdır." ifadelerini kullandı.

YENİ BİR ÇOK KRİTER EKLENMİŞTİR!


Kurt açıklamasında, yapılan yeni düzenlemenin, otomobil lastikleri ve hafif ticari araç lastiklerin yanı sıra otobüs, kamyon, tır lastikleri için de etiketlendirme zorunluluğu getirildiği açıklamasında bulunmuştur. Yapılan düzenleme kapsamında, ayrıca yeni etiketlemede yakıt tasarrufu kriteri, ıslak zeminde yol tutuş kriteri ve dış yuvarlanma gürültüsü hakkında bilgi sağlamayı amaçlarken, parametrelere kış lastiklerinde aranacak karda yol tutuş kriteride eklenirken, buzda yol tutuşu gibi kriterlerin de eklendiği açıklaması yapılmıştır.

Yapılan açıklamaya göre, lastik etiketleme işleminin sürüş güvenliğinin artırılması konusunda ve nihai kullanıcılar tarafından lastik satın alırken, bilinçli bir seçim yapılmasında daolanak sağladığı belirtilerek, devreye alınan yeni düzenlemeyle etiketlerdeki formatın değiştiği belirtilirken, etiketleme parametrelerinin güncellendiği ve yeni parametreler ile lastik sınıfı ve tiplerinin de etiketlere eklendiği açıklaması da yapılmıştır.

QR KOD İLE BİLGİLERE ULAŞILABİLECEK!

Yeni düzenleme ile ilgili olarak yapılan açıklamada, yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında yeni etiketlerde aranacak değişiklik ve düzenlemelerin ana hatlarıyla şu şekilde olacağı belirtilmektedir,

"Yeni etiketlerde tedarikçi ismi, ebat bilgisi, lastik tipi ile ilgili belirlenmiş numerik kod, lastik türü gibi bilgiler etiketin üst kısmına eklendi. Lastik etiketinde yer alan kare kod (QR kod) vasıtasıyla lastik bilgilerine erişim veriliyor.

Yakıt Verimliliği ve Islak Yol Tutuş Sınıfları A'dan (En yüksek) E'ye (En düşük) 5 seviyeye indirildi ve seviyelerin aralıkları değiştirildi. Dış Yuvarlanma Gürültüsü sınıfları sembolü değişti. Yeni şekliyle alt sol köşede, dB cinsinden ölçülen değer olarak yer alıyor ve ses seviyesi (A-C aralığında) sınıflandırıldı.

Lastiğin zor kış koşullarında kullanılan bir lastik olup olmadığını gösteren 'Kış Lastiği' (içinde kar tanesi deseni olan üç zirveli dağ) Sembolü veya lastiğin buzda yol tutuş lastiği olup olmadığını gösteren sembol eklendi.

C1 (Otomobil) ve C2 (Hafif Ticari Araç) kategorilerine ilave olarak C3 (otobüs, kamyon, tır) kategorisindeki lastikler için de etiketleme zorunlu hale getirildi." açıklaması yapılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER