Araç Sahibi Vatandaşa Uyarı! Ağır Hasarı Araçlar İçin Yeni Karar Alındı!

Araç Sahibi Vatandaşa Uyarı! Ağır Hasarı Araçlar İçin Yeni Karar Alındı!
YAYIN TARİHİ: 16.06.2021 00:16:00

"TSE belgesi olmayan oto servislerinin, ağır hasar kayıtlı araçları onarması can güvenliği nedeniyle yasaklanmalıdır"...

Son dakika araç sahibi olan vatandaşları yakından ilgilendiren açıklama geldi. Yapılan açıklamada ağır hasar kayıtlı araçlar ile ilgili Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF), tarafından önemli açıklamalar gelmiştir. Açıklamaya göre ağır hasar kayıtlı araçların gerçekleştirilen kaza sonrasında ağır hasar kaydı işlenmesi üzerine, onarım aşamaları ve bu araçların tekrardan trafiğe çıkışında hiçbir denetime tabii tutulmadıklarına vurgu yapılmıştır.

Bu kapsamda, TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, Türkiye'de ağır hasar kaydı bulunan yaklaşık 2 milyon aracın trafikte dolaştığına vurgu yaparak sözleine şu şekilde devam etti,  "Bu araçlar, ikinci el araç pazarında da birçok dolandırıcılık vakasına konu oluyor. İki araçtan kaynakla tek araç ortaya çıkarılıyor, şasi doğru onarılmıyor, patlayan hava yastıkları yenilenmiyor. TSE belgesi olmayan oto servislerinin, ağır hasar kayıtlı araçları onarması can güvenliği nedeniyle yasaklanmalıdır" açıklamasında bulundu. İşte konunun detayları...

"CAN GÜVENLİĞİ NEDENİYLE YASAKLANMALIDIR"

Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF),ağır hasar kayıtlı araçlarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. TOSEF Başkanı Ünaldı açıklamasında, Türkiye'de trafiğe kayıtlı, ağır hasar kaydı bulunan yaklaşık 2 milyon aracın trafikte dolaştıklarına dikkat çekerek, oluşan kaza sonrasında hasar alan araçların, haklarında ağır hasar kaydı işlenen bu araçlar için, onarım aşama sürecinde ve tekrar trafiğe çıkışlarında hiçbir denetime tabii tutulmadığı açıklamasında bulundu.


TOSEF Başkanı Ünaldı, "Tüm sektörü baz aldığımızda, yaklaşık 25 bin araç onarımı yapan tamirhane ve servis merkezi mevcut. Bu sayının 1.500’e yakını yetkili servis, 4 bini özel oto servisi, 20 bine yakını tamirhane olarak hizmet veriyor. 4 bin adet özel oto servisinden, sadece 812'sinin TSE 12047 ve 709’unun TS 13168 belgesi mevcut. TSE belgesi olmayan, Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip kalifiye eleman çalıştırmayan oto servislerinin, ağır hasar kaydı işlenen hasarlı araçları onarması can güvenliği nedeniyle yasaklanmalıdır. Onarım sonrası araçların detaylı şekilde teknik kontrolünü ise TSE belgeli oto ekspertiz noktaları ve TÜV muayene istasyonlarında yapılması, trafikteki can ve mal güvenliğinin sağlanmasında büyük rol oynayacaktır" açıklamasında bulundu.

"DOLANDIRICILIK VAKASINA KONU OLUYOR"

TOSEF Başkanı Ünaldı, ağır hasar kaydı alarak hiçbir denetime tabii tutulmayan bu araçlarla ilgili olarak onarım aşamalarında halen belirli bir standardın ve kontrol mekanizmasının da bulunmadığına dikkat çekerek "Can ve mal güvenliğini direkt tehdit eden bu araçlar, ikinci el araç pazarında da birçok dolandırıcılık vakasına konu oluyor. İki araçtan kaynakla tek araç ortaya çıkarılıyor, şasi doğru onarılmıyor, patlayan hava yastıkları yenilenmiyor" açıklamasında bulundu.

TOSEF Başkanı Ünaldı, açıklamalarına devam ederken, pert kayıtlı olan araçların trafikten çekildiğini beklirtti. Fakat ağır hasar kayıtlı araçlarda aynı durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, bu sebepten dolayıda trafiğe tekrar çıkışlarında kontrolünün sağlanmadığı açıklamasında bulundu. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER