Araç Sahibi Olanlar İçin Flaş Değişiklik! İyi Sürücüler İçin Yeni Dönem Başlıyor! Daha Az Ödeceyek..

Araç Sahibi Olanlar İçin Flaş Değişiklik! İyi Sürücüler İçin Yeni Dönem Başlıyor! Daha Az Ödeceyek..
YAYIN TARİHİ: 2.06.2021 11:45:00

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, "SEDDK olarak önümüzdeki dönem trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler yapmakta kararlıyız. "

Araç sahibi olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren flaş değişiklik gündeme geldi. Reform niteliğinde yeni değişiklikler yaşanıyor. Gündeme gelen bu dğişikliğin ayrıntıları merak edilmeye devam ediyor. Yapılan bu değişiklikle beraber iyi sürücüler için önemli bir gelişme yaşandı. İyi sürücülerin sigorta ödemelerinde düşük fiyat imkanı sağlanacak. İşte yeni dönemin detayları...

İYİ SÜRÜCÜLER İÇİN YENİ DÜZENLEME

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, tarafından gündeme alınan değişiklik ile ilgili açıklama geldi. Yapılan düzenleme ile önümüzdeki dönem ile ilgili olarak en önemli gündem maddelerinden birinin de trafik sigortaları  olduğu açıklamasında bulundu. SEDDK Başkanı Gürsoy, trafik sigortasındaki değişikliklerin reform niteliğinde olacağı açıklamasında bulundu.

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarıyla ilgili olarak son zamanlarda sektörün gündemine oturan trafik sigortalarında yaşanan belirsizliğin, mahkeme kararınca dikkate alınması ile beraber düzenlenen trafik sigortasına ilişkin kanun taslağı ile ortadan kalkacağını ifade ederek devam etti; "SEDDK olarak önümüzdeki dönem trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler yapmakta kararlıyız. Buna yönelik olarak, zorunlu trafik sigortalarında hizmet kalitesinin yükseltilerek sigortalı memnuniyetinin artırılmasına imkân sağlayacak doğrudan tazmin sistemine ilişkin olarak en iyi dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz için en uygun modelin geliştirilmesini amaçlamaktayız." açıklamasında bulundu.

DÜŞÜK FİYAT DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Ayrıca bunlara ek olarak trafik kuralı ihlallerinden dolayı uygulanmakta olan sürücü ceza puanları, sürücü belgelerine (ehliyet) el konulma süresi gibi risk değerlendirmesinde esas alınabileceği belirtilmiştir.

Belirtilen bu bilgiler göz önünde bulundurularak, sigorta skoru hesaplanması projesini, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımı yapılabilmesine katkı sağlaması ve sigorta şirketleri tarafından primlerin daha adaletli bir şekilde belirlenmesi için olanak sağlaması bakımından oldukça önemsediklerine vurgu yapan SEDDK Başkanı Gürsoy, gündemdeki diğer konuları da şu ifadelerde anlattı;


"ÖNEMLİ BİR YÖNETMELİK TASLAĞI HAZIRLADIK"

"Sigorta Tahkim Komisyonu'nun bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirecek düzenlemelerin yanı sıra Sigorta Bilgi Merkezi'nin (SBM) veri paylaşımını düzenleyen ve SBM'nin fonksiyonlarını genişletecek kanun düzenlemeleri gündemimizde. Sigortacılık faaliyetlerinin tüm aşamalarında dijital süreçlerin kullanımına imkan verecek düzenlemeler de yapmayı amaçlıyoruz.

Öte yandan artık sermaye yeterliliğinin ötesinde, kurumsal yeterlilik kavramını sektörün gündemine taşımak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda iç sistemlerle ilgili çok önemli bir yönetmelik taslağı hazırladık.

Bu yönetmelik taslağı, iç kontrol, risk yönetimi, aktüerya ve iç denetim fonksiyonlarıyla ilgili, günümüz gereksinimlerini karşılayan çok önemli hususlar içermektedir. Bu yönetmelik yayınlandıktan sonra, sektörün kurumsal yetkinliği ve yeterliliği birkaç basamak birden atlayacaktır." ifadeleri yer aldı.

"BES KATILIMCILARIMIZIN HİZMETİNE SUNMAYI AMAÇLIYORUZ"

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, "Ticari hayatın canlılığını temin etmek için geliştirilen devlet destekli alacak sigortasının geliştirilmesi, kefalet sigortası, bina tamamlama sigortası gibi finansal sigortaların geliştirilmesi ana hedefl erimiz arasında yer almaktadır. Finansal sigortalarda sektörün önünü açacak düzenlemeler yapmak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Tüm bu düzenlemeleri yaparken mevzuatın sadeleştirilmesi yönünde adımlar da atarak ilerlemeyi planlıyoruz. İç sistemler yönetmeliği, mesafeli satış yönetmeliğinin yanı sıra, kısa vadede teknik karşılıklar yönetmeliği ve maden ferdi kaza sigortası uygulamasına ilişkin sektörümüzün ihtiyaçlarına cevap veren düzenleme hazırlıklarımızın olacağını da bu vesileyle sizlerle paylaşmak isterim.

BES tarafında ise, değişik sigorta ve tasarruf ürünleriyle BES'in bütünleşik bir şekilde ve cazip imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak bir mekanizma üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şekilde, hayatlarının çeşitli dönemlerinde kendilerine destek sağlayabilecek özel bir güvence paketini BES katılımcılarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz." ifadeleri yer almıştır." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER