Altın ve Gümüşe Yatırım Yapanlar Yaşadı Uzmanlar Açıkladı

Altın ve Gümüşe Yatırım Yapanlar Yaşadı Uzmanlar Açıkladı
YAYIN TARİHİ: 5.06.2021 14:31:00

Dolar kuru yükselmeye devam ederken bir iddia da altın için geldi. Uzmanlara göre altın ve gümüşe yatırım yapanlar yaşadı. Altın ve gümüş içinde ortaya dikkat çeken iddialar atıldı.

Dolar kuru yükselmeye devam ederken bir iddia da altın için geldi. Uzmanlara göre altın ve gümüşe yatırım yapanlar yaşadı. Altın ve gümüş içinde ortaya dikkat çeken iddialar atıldı. Ayrıntılar haberimizde.

Altın tarihten bu yana en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri oldu. Tarih boyunca değerini koruyan altın pandemi döneminde ise tarihi zirvesini kırmıştı. Güvenli liman olarak ortaya çıkan altın fiyatları rekora koşmuştu. Altın fiyatları rekor kırınca başta gümüş olmak üzere diğer değerli metallerde yükselmeye devam etti. 2021 yılına ise Pandeminin etkisinin azalması ve aşıların yaygınlaşmasıyla altın düşük seviyelerde başlamıştı. Fakat özellikle de yurt içi piyasalarda bu düşük fiyatlar pek kalıcı olmadı. Dolar kurunda yaşanan yükselme altın ve gümüş fiyatlarını da etkiledi. Altın ve gümüşte dolar kurunun etkisiyle yükselmeye devam etti. Şimdi ise uzman isimden altın ve gümüşe yatırım yapan yapacak olan herkesi ilgilendiren yeni bir iddia geldi!

Altın ve gümüş fiyatları da sadece yatırımcılar tarafından değil halkın her kesimi tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle yaz aylarının gelişi ile birlikte altına olan talep de arttı. Düğünlerin de yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da altın fiyatlarına daha da bir dikkat eder oldu. Bağımsız uzmanlardan biri olan Lobo Tiggre ise altın ve gümüş fiyatlarına dair çarpıcı iddialar ortaya attı!

ALTIN 3 BİN DOLARI GÜMÜŞ İSE 150 DOLARI GÖRECEK

Altın fiyatları ne oldu? çeyrek altın fiyatları yükseldi mi diye merak edilirken uzman isimden şok edici bir iddia geldi. Lobo Tiggre geçen senelerde bazın ne kadar düşük olduğunu ele alarak bir sonraki TÜFE (Tüketici fiyat endeksi) verilerinin açıklanmasının senelik enflasyon verileri düşse dahi aylık artış olacağı için altın için bir ralli meydana gelebilir dedi. Bu olduğunda ise uzman isim altın için 3 bin doları, gümüş içinse 150 doları işaret etti.
Şu an için önemli olanın aydan aya yaşanan değişiklikler olduğunu ifade eden uzman isim, geçen ayda ucuzlama olmadığını TÜFE ve FED rakamlarının nereden geldiğini sordu. Uzman isim tüm bu veriler toplandığında çok güçlü bir izlenim veriyor dedi.


ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE KADAR?

1900 dolar seviyesinde olan altın gün içinde en yüksek 1902 dolar seviyesini gördü. 1900 dolar bandında ons altın fiyatlanmaya devam ediyor. Gram altında ise haraketlilik söz konusuydu. 538 Türk lirasını gören gram altın yükseldi. Gram altında ise tarih zirve 6 Kasım 2020 yılında 540 lirayla olmuştu.

Çeyrek altın alış fiyatı 843 lira olurken satış fiyatı da 866 Türk lirası oldu. Yarım altın alış fiyatı 1676 satış fiyatı ise 1733 Türk lirası. Tam altın alış fiyatı 3 bin 351 Türk lirası olurken satış fiyatı da 3 bin 452 lirası. Ata altın 3538 liradan alıcı bulurken son olarak da Cumhuriyet altını 3 bin 534 liraya kadar yükseldi.

Yatırım uzmanlarından biri olan Şirin Sarı ise katıldığı bir programda ons altının son dört ayın en yüksek seviyelerinde olduğunu açıkladı. Enflasyon rakamlardaki endişenin yarattığı ortamdan beslenen altının, gramında değer artışı olması bekleniyor.

Öte yandan uzmanlara göre yine kripto paralar da yaşanan hızlı düşüş ve yükselişler yatırıcımdılar sektörden çıkmaya zorladı. Kripto para borsasında yüksek risk almak istemeyen birçok yatırımcı tekrardan güvenli liman altına yöneldi. Bu da altına olan talebi arttırdı.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER