Altın Fiyatları İçin Flaş Açıklama! Tarih Verildi! Uzmanlardan Şok Uyarı Geldi! Karar Verildi, Meğer

Altın Fiyatları İçin Flaş Açıklama! Tarih Verildi! Uzmanlardan Şok Uyarı Geldi! Karar Verildi, Meğer
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 11:29:00

Altındaki hızlı fiyat hareketleri devam ediyor. Birkaç gün öncesine kadar düşüşte olan fiyatlar tekrardan yükselişe geçti. Fiyatların yeniden yükselişe geçmesi sonrasında vatandaşlar gidişatın ne yönde olacağını merak etmeye başladı. 

2021 yılı altın yatırımcıları için bir hayli heyecanlı geçti. Yıla düşüşle başlayan altın ikinci çeyrekte yükselmeye başladı, yaz aylarını oldukça hareketli geçirdikten sonra döviz kurlarındaki yükselişle birlikte peş peşe rekorlar kırdı. Aralık ayı içerisinde 1040 TL’nin üzerine çıkan gram altın tarihi zirvesini görmüş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile çok ciddi bir değer kaybı yaşayan altın, ons altının güçlenmesi ile tekrardan yükselişe geçti. 1821 dolar ile son dönemin en yüksek noktasına çıkan ons altın, bu seviyede fazla tutunamadı ve 1810 dolar düzeyine geriledi.  

Enflasyon Altını Güçlendiriyor


Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri tüm dünyada hissediliyor. Omicron varyantı sebebiyle artan vakalardan ötürü başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok noktasından kısıtlama haberleri gelmeye devam ediyor. 
Merkez bankaları, koronavirüs salgınından dolayı oluşan enflasyona karşı faiz artırımına gidiyor ve bu da altının değer kazanmasına sebep oluyor. Omicron’un yaratmış olduğu olumsuz hava Asya piyasalarını ciddi şekilde etkiledi ve değer kayıpları yaşandı. Bunun yanı sıra ABD Merkez Bankası FED’de faiz artırımına gideceğini açıklamıştı. 

1814 Dolar Seviyesi Takip Ediliyor


Yatırım şirketleri altınla ilgili olarak değerlendirmelerini yayımlamaya devam ediyor. 
A1 Capital, ons altında 1814 doların ara direnç olarak takip edildiğini belirterek, yükseliş denemeleri için ons altının bu seviyenin üzerinde kapanış yapması gerektiğinin altını çizdi. 1814 doların kırılması halinde ilk noktanın 1834 dolar seviyesi olacağı ifade edildi. 

Gram Altının Gidişatı Ne Olacak?


Geçtiğimiz günlerde yaşadığı değer kayıpları ile yatırımcısını üzen aynı zamanda alım fırsatı doğuran gram altın kayıpları telafi etmeye ve yükselmeye devam ediyor. Yüzde 3’ün üzerinde değer kazanan altın 763 TL’den günü kapattı. 
Geri çekilme yaşanması halinde ilk destek noktasının 600 TL olması bekleniyor. Tepki hareketlerinin devam ettiği ancak ne zamana kadar süreceği bilinmiyor. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER