Almanya Milyonlarca İşçi Alımı | İşçi Maaşları Kaç TL? Hangi Mesleklerde Alım Var? Başvuru Şartları

Almanya Milyonlarca İşçi Alımı | İşçi Maaşları Kaç TL? Hangi Mesleklerde Alım Var? Başvuru Şartları
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 16:16:00

Almanya birtakım sektörlerdeki eleman açığını gidermek amacıyla diğer ülkelerden işçi alacağını duyurdu. Garsonluk, su tesisatçılığı ve tır şoförlüğü alanlarında ülkede mühim bir personel açığı bulunuyor. Haberi duyan ve Almanya'da işçi olarak çalışmayı düşünen vatandaşlar lüzumlu şartları yerine getirip getirmediğini öğrenmek amacıyla incelemelere başladı. Peki, Almanya 1.5 milyon işçi alımı | İşçi maaşları ne kadar? Hangi mesleklerde alım olacak? Başvuru şartları ne? İşte Almanya 1.5 milyon işçi alımı ile alakalı bütün detaylar...

Almanya işçi açığını kapamak amacıyla 1.5 milyon işçi alacağını duyurdu. Almanya'da çalışmak isteyen vatandaşlar ise konuyu çeşitli şekilde incelemeye başladı. Peki, Almanya 1.5 milyon işçi alımı | İşçi maaaşları ne kadar? Hangi mesleklerde alım olacak? Başvuru şartları ne? İşte Almanya 1.5 milyon işçi alımı ile alakalı bütün detaylar...

ALMANYA MİLYONLARCA İŞÇİ ALIMI 


Almanya, yüzde 3'lerde bulunan işsizlik oranını düşürmek için varolan eleman açığını kapatmanın yoluna gidiyor. Almanya bazı sektörlerde 1.5 milyon işçi alımı yapacak. 230 bin yuva eğitmeni, 300 bin hemşire ve yaşlı- hasta bakıcı açığı olan ülke, bu açığı kapatmak için işçi alımı gerçekleştirecek. Bunun yanında garsonluk, su tesisatçılığı ve tır şoförlüğü alanlarında da ciddi bir personel açığı bulunuyor. Bu sektörlerdeki brüt maaşların 4 ve 5 bin euroyu bulacağı söyleniyor.

Almanya'ya işçi olarak çalışabilmek amacıyla bir vizeye sahip olmak ve Almanya'ya gidilerek detaylı işlere müracaat gerçekleştirmek gerekiyor. Başvuralar özel şirketler üzerinden ya da İŞKUR doğrultusundan gerçekleştirilebiliyor. İŞKUR üzerinden başvurmanız amacıyla şunları yapmanız yeterli;İŞKUR resmi internet sitesine girerek “açık işler” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Açılan iş arama ekranında “çalışma yeri” sekmesini tıklayınız ve yurtdışını seçiniz. Daha sonra bütün alanlar boş kalacak şekilde arama butonuna basın. Böylece güncel olan bütün İŞKUR Yurtdışı İş İlanlarını görebileceksiniz.

Karşınıza boş ekran çıkması ilan aradığınız devrede yurtdışı amacıyla iş ilanı yayımlanmamış demektir. Dönem devre ilanları denetim ederek firmaların yurtdışı işçi taleplerine ulaşabilirsiniz.

Lokantacı

Duvar işçisi

Beton işçisi

Çatı tamircisi/Çatı Ustası

Marangoz

Mozaik işçisi

Berber


Kuaför

Boyacılar

Ressamlar

Mutfak şefi

Bahçıvan ve bahçe uzmanı

Kasap

Fırıncı

Alçı ustası

Sıvacı

Profesyonel şoförler

ALMANYA'DA ASGARİ ÜCRET


Ülkede saatlik asgari ücret de 12 euroya çıkarılacak. Almanya'da asgari ücret sahip olunan halde saatlik 9.60 euro. Daha evvel varılan anlaşmaya göreasgari ücretin 2021 yılının Ocak ayından itibaren 9,50, 6 ay sonra 9,60, 1 Ocak 2022'de 9,82'ye ve 1 Temmuz 2022'den itibaren 10,45 euro olacağını açıklamıştı.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER