AK Parti'den EYT Müjdesi Az Önce Geldi! 18 Ocak Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Gelişmesi!

AK Parti'den EYT Müjdesi Az Önce Geldi! 18 Ocak Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Gelişmesi!
YAYIN TARİHİ: 18.01.2022 10:12:00

EYT son dakika haberleri gene milyonların gündeminde yer alıyor. Bu anlamda bugün milat olabilir. Çünkü Ak Parti'den EYT müjdesi geldi. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Çalışma hayatında prim gününü dolduran lakin yaş engeline takılan milyonlarca vatandaş, EYT’ye dair son dakika gelişmelerini araştırıyor. Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu EYT hedefiyle önemli açıklamalarda bulundu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ‘lileri rahatlatacak mühim bir bildirimde bulundu. Aşama adım çözdüklerini söyleyerek sıraya koyduklarını ifade eden Bakan Bilgin şu ifadeleri kullandı; “Emeklilik sorunu 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün miktarını tamamlama, 2 yıl, 3’cüsü yaş… Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla alakalı sorun. Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan adedi ile emekli olacak insan adedi arasında bir miktar var. Türkiye’de bu rakam 2’nin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken şunlar öneme alınmıştır. Emekliliğimizi planladığımız amacıyla bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma uygulaması içersinde var. Ama adım adım çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin hali, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel… Bütün şunları düzenleyecek planlama yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Bütün çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım.” Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

 

18 OCAK EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SON DAKİKA GELİŞMESİ! AK PARTİ'DEN EYT MÜJDESİ AZ ÖNCE GELDİ!


AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar amacıyla konuştu. Akbaşoğlu, 2022 senesi bitmeden EYT amacıyla Çalışma Bakanlığı ile eş güdümlü müjdeyi vereceklerini söyleyerek şu ifadeleri kulandı;

“EYT diye kavramsallaştırılan bir yapılanma söz konusu. Bunun özü, AK Parti iktidarından önceye denk geliyor, 2002 senesi. Hem prim hem de yaşınızı doldurmanız ile birlikte emekli olabilme hakkının size verildiği 1999 senesine ait bir kanuni planlama mevcut. Bugün de geçerliliği devam ediyor.

EYT yapılanmasında olan kıymetli kardeşlerimiz bu hususta bir yaklaşım sergileyerek daha önceki planlamalere göre kendilerine yaşın isabet ettiğini daha çok çalışarak emekli olma ihtimalini ifade ederek, ben primimi doldurup şu yaşa geldikten sonra emekli olabileyim şeklinde yaklaşımmlarını meydana koyuyorlar.
Biz toplumun bütün kesimlerinin taleplerini dinleyen ve onlara çözüm yapan bir durumdayız. AK Parti olarak biz bir sıralama ilan ettik. Bu sıralama kapsamında bütün bu problemlerin çözüme kavuşacağını belirtmek isteriz.

EYT’li kardeşlerimizin hali çalışma uygulamasımızın içersinde yer alıyor. İnşallah 2022 senesi içersinde EYT’lilerle alakalı de ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımızla birlikte paylaşacağız.”

EYT ÇIKINCA İLK EMEKLİ OLACAK KİŞİLER 


EYT kapsamında yer alanlar ile alakalı düzenlemeler ile alakalı şimdilik resmi açıklama yok. Fakat gündemde yer alan son iddia ise belli bir prim güne ulaşmış olan çalışanların emekli edilmesi. Sınır prim gün sayıları ise 5000 gün ile 6000 gün olarak uygulanabileceği ifade edilirken 20 sene yada 25 yaş şartlarının da EYT ile emeklilik düzenlemesinde olabileceği ifade ediliyor. Çalışma Bakanlığı EYT 2022 amacıyla bu yönde bir karar alırsa 1996 ve evvel işe girişleri olup primleri tamamlayanların ilk emeklilik kapsamında olabileceği de konuşuluyor. 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR