Açıklandı! 45 Ve 55 Yaş Arası Olan Vatandaşlar İçin Emeklilik Müjdesi! Erken Emeklilik Formülü...

Açıklandı! 45 Ve 55 Yaş Arası Olan Vatandaşlar İçin Emeklilik Müjdesi! Erken Emeklilik Formülü...
YAYIN TARİHİ: 6.02.2022 15:15:00

SGK-SSK ve Bağkur'lu olarak emekli olmak isteyen vatandaşlar tüm detayları araştırmaya devam ediyor. Eski yasa ve uygulamalara göre erken emekli olmayı amaçlayan kişilerin ödenen prim ve çalışma gün sayıları baz alınarak söz hususu bu şartları yerine getiren vatandaşlara yönelik emekli olma imkânı veriliyor.

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu ilk kez işe giriş tarihi ve zamanı bağlamında 45 yaşında ve 55 yaşında emeklilik sağlıyor. 45 ve 55 yaşında emeklilik amacıyla bütün şartlarına dair uzmanının açıklamaları haberimizde. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de


 

55 YAŞINDA EMEKLİLİK ŞARTLARI 

Bir başka erkek çalışan ise Sosyal Güvenlik Eksperi Ekrem Sarısu'ya "2 Mayıs 1975 doğumluyum. SSK giriş tarihim 15 Ocak 1995. Toplam 7200 gün prim ödemem var." açıklamalarını paylaştı. Diğer çalışan gibi bu erkek çalışan da SGK Eksperina  "Ne vakit emekli olabilirim?" sorusunu yöneltti. 

SGK Eksperi erkek çalışanın sorusuna "Emekli olmak amacıyla 25 sene sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabisiniz." bilgilerini verdi. Çalışanın hangi tarihte ve kaç yaşında emekli olacağına dair oluşturulan bildirimde ise, çalışanın prim ödemesinin yeterli olmasından bundan sonra prim yatırmasa dahi 55 yaşınızı dolduracağı 2 Mayıs 2030 tarihinde emekli olma ihtimalini ifade etti. 


 


55 YAŞ ALTI EMEKLİLİK ŞARTLARI


Eski program ve yasalara göre erken emekli olabilmek amacıyla, ödenen prim ve çalma gün sayıları baz alınarak söz hususu bu şartları yerine getirebilen kişilerin emekli olma imkânı vardı. Söz hususu bu duyurudan sonra vatandaşlar, emeklilik amacıyla lüzumlu olan şartları şuandan hesaplamaya başlamıştır. Emekli olmak isteyenler amacıyla büyük bir mutluluk kaynağı olan u açıklama birtakım yaş sınırlarını taşımaktadır. 55 yaşını doldurmamış olan şahıslar amacıyla ödenen prim adedi ve çalışma saat toplamı 55 yaş amacıyla geçerli olan emeklilik şartlarını yerine getirebilmektedir. Peki 55 yaş emeklilik hali amacıyla lüzumlu olan yasa ve koşullar nedir? Bu koşulların yerine gelmesi amacıyla neler yapılmalıdır.Çok fazla çalışma, tehlikeli işler yapma ve psikolojik olarak erken çökme durumlarında erken emekli olunabilir. Bu hal ile alakalı olarak ülkelerde oluşturulan erken emeklilik kuralları detaylı şekilde incelenmiş ve yıpranma oranını ölçebilmek hedefi ile araştırmalar yapılmıştır. Türkiye’de oluşturulan araştırmalar sonunda ise 55 ve 45 yaş arası yaş gruplarında bulunan pek çok vatandaşımız emekli olabilmektedir. Bu yaşlarda olan vatandaşlar, SGK sigorta girişi bağlamında çalışma gün sayı hesaplarını çok iyi bir şekilde yapmaları beklenmektedir. Bu hesaplamaların yapılmasında ilgi edilmesi gereklidir. bu hesaplamada en küçük bir hata ise emeklilik hayallerini bozguna uğratabilmektedir. Peki bu hesaplamaların yapılmasında nelere ilgi edilmesi gereklidir?


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR