A101, BİM, ŞOK, Carrefour, Migros Fiyatları En Ucuz 10 KG Ve 5 KG Un Fiyatları Listesi Şubat 2022

A101, BİM, ŞOK, Carrefour, Migros Fiyatları En Ucuz 10 KG Ve 5 KG Un Fiyatları Listesi Şubat 2022
YAYIN TARİHİ: 24.02.2022 11:36:00

2021 sonunda ve 2022 başında fiyatların hızlı dalgalanmalar ile değiştiği bir dönem yaşandı. Döviz ve altın fiyatlarında ani değişiklikler ile piyasalar sarsıldı. Bu değişimler sonucu temel gıda madde fiyatlarında da değişimler oldu.

Halkın temel gıda maddelerinden biri olan un fiyatlarında da radikal değişiklikler yaşandı. Bundan etkilenen insanlar en ucuz temel gıda maddelerini araştırıp en iyi alışverişi yapma olanaklarını araştırmaya başladı. Büyük zincir market fiyatlarını kıyaslayarak filesini doldurmak, yaşam koşullarında farklılık yaratması isteği ile oluşan bu araştırma gerekliliği en kolay şekilde İnternet üzerinden yapılmaktadır. Arama motorlarına yoğun bir biçimde yazılan ve fiyat araştırması yapılan kalemlerin başında da un gelmektedir. Türkiye’de mutfakta yoğun biçimde kullanılan unun 5 kg ve 10 kg paketleri fiyatlarındaki düşmesi yaşama etki edecektir. Özellikle marketlerin sepetlerini kontrol ettiğimizde farklı indirimlerden rahatlıkla söz edebiliriz.

KDV İndirimi ve Fiyatlara Etkisi Nasıl Oldu?


Yapılan KDV indirimi Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Cumhurbaşkanının kararı ile temel gıda maddelerine % 8 uygulanmakta olan Katma Değer Vergisi oranında büyük bir düşüş yapılmıştır. Yeni düzenleme ile % 8’den %1 e düşürülmesi 14 Şubat tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Bu yüzden temel gıda maddelerinin fiyatları değişip %7 oranında düşüş beklenmektedir. Fiyatlara eklenen KDV miktarının değişmesi etiketlere de yansımaya başlamıştır. Bu sayede yaşam kalitesinde artış ve dar gelirlinin bir nebze de olsa nefes alması beklenmektedir.

İndirim ile İlgili Yoğun Denetleme Var!


14 Şubat itibarıyla yürürlüğe giren fiyatlar yoğun şekilde denetlenmektedir. Gerekli vergi indirimini tüketiciye yansıtmayan market ve zincir marketlere ağır yaptırım uygulamaları getirilmektedir. Burada yapılan denetimlerin sonuç vermesi, indirim anlamına da gelmektedir.
Tüketici tarafından yoğun bir şekilde beklenen fiyat indirimleri, yaşam şartlarının düzeltilmesi için beklenmektedir. Bu yüzden un fiyatları da alınarak marketlerin fiyatları kıyaslanmakta ve en doğru alışveriş seçimleri yapılmaya çalışılmaktadır. En ucuz 5 ve 10 kg un fiyatlarına bir göz atarsak, aşağıdaki bilgilere erişmekteyiz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR