7 Mayıs Cuma Günü Başlıyor! 81 İlin Valiliğine Genelge Gönderildi!

7 Mayıs Cuma Günü Başlıyor! 81 İlin Valiliğine Genelge Gönderildi!
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 18:00:00

81 ilin valiliğine gönderilen genelgeye göre yeni kararlar devreye alınmıştır. Uygulama 7 Mayıs 2021 tarihi itibari ile başlayacaktır. Alınan yeni tedbirler neler? Marketler için yapılan düzenlemenin detayları nedir? Marketlerde neler satılacak? Neler satılmayacak?

İçişleri Bakanlığından 81 ilin Valiliğine genelge gönderildi. "Market Tedbirleri" konulu genelge yayımlanmıştır ve valiliklere gönderilmiştir. Yayımlanan genelgeye göre cuma günü itibari ile uygulama başlayacak. 

TAM KAPANMA DA MARKETLER AÇIK MI?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, daha önce marketler ile ilgili olarak illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda ürünleri, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ve üretim yerleri, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması adına muafiyet kapsamında olan işyerleri dışındaki tüm ticari işletmeler, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda bu süreçte vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olmak üzere bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma sürecinde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyetlerini sürdürecekleri, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı belirtilmiştir.

MARKET TEDBİRLERİ GENELGESİ!

81 ilin Valiliklerine gönderilen genelgeye göre
, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde marketlerde oluşabilecek yoğunlukları engellemek amacıyla ilgili Bakanlıklar tarafından, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmelerin ardından alınan tedbirler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;


- Genelge Kapsamında, Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil olmak üzere) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceği belirtilmiştir.

- Genelge kapsamında, 7 Mayıs 2021 Cuma günü itibari ile marketlerde (zincir ve süper marketler dahil olmak üzere) temel gıda ürünleri ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecektir. Parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç satışı yapılmayacaktır.

- Genelge kapsamında, daha önce alkollü ürünlere getirilen satış kısıtlamasının yanı sıra marketlerde 7 Mayıs 2021 cuma tarihi itibari ile (zincir ve süper marketler dahil olmak üzere) elektronik eşyalar, oyuncak, kırtasiye ürünleri, giyim ve aksesuar, ev tekstil ürünleri, oto aksesuar ürünleri, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışı yasaklanmıştır.

Belirtilen bu esaslar doğrultusunda, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacağı açıklanmıştır.

- Alınan bu tedbirler Cuma günü itibari ile uygulanmaya başlayacak, başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere, denetim ekipleri tarafından bu hususa göre tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecetir. Belirlenen bu uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden, mağduriyete neden olunmayacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER